INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Wojciech Kois  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1967-1968 w XIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Kois Wojciech, zwany Pryszem (1803–1875), przysiężny gminy Chochołów, uczestnik powstania chochołowskiego 1846 r., więzień Szpilbergu. Ur. w Chochołowie w pow. nowotarskim, pochodził z rodziny sołtysów chochołowskich. Był synem Józefa i Zofii Obyrtacz. W powstaniu chochołowskim odegrał ważną rolę jako jeden z najbliższych współpracowników jego przywódców: Jana Kantego Andrusikiewicza i ks. Józefa Leopolda Kmietowicza. Przed i w czasie powstania szerzył propagandę, organizował szeregi powstańcze i czuwał nad ich uzbrojeniem. Dn. 21 II aresztował wraz z Andrusikiewiczem Antoniego Sontaga, nadzorcę straży finansowej w Chochołowie, pierwszej placówki opanowanej przez powstańców. Z zabranych w Suchej Horze pieniędzy z kasy celnej Andrusikiewicz powierzył K-owi 20 guldenów, aby je rozdzielił po 10 krajcarów jako żołd pomiędzy urlopników biorących udział w powstaniu. W nocy z 22 na 23 II, kiedy Andrusikiewicz i Kmietowicz po odniesionych ranach byli niezdolni do dalszej walki, K. wystawiał warty i czuwał nad ich właściwym pełnieniem. Ujęty 23 II został przesłuchany 2 III przez władze austriackie w Nowym Targu, a następnie odwieziony do Nowego Sącza. Stamtąd po niespełna dwumiesięcznym pobycie został przewieziony do Lwowa; tutejszy sąd karny skazał go na karę śmierci, ale ostateczny wyrok po zastosowaniu prawa łaski (1 VII 1847) opiewał na trzy lata ciężkiego więzienia w Szpilbergu. Uwolniony dzięki rewolucji marcowej 1848 r. opuścił 25 III więzienie wraz z grupą 47 towarzyszy. W drodze powrotnej mieszkańcy Krakowa witali zwolnionych bardzo serdecznie. Wspominał później o tym: «Warto było tyle przecierpieć, aby doznać tej nadzwyczajnej czci, jaką nam oddawano, gdy opuściliśmy więzienie». Po uwolnieniu znalazł się K. w skrajnej nędzy, gdyż bydło i dobytek sprzedano na pokrycie kosztów sądowych. Andrusikiewicz jednak pośpieszył mu z pomocą, uzyskując dla niego wsparcie od Komitetu Narodowego Sądeckiego, spieszącego z datkami dla byłych powstańców. K. był żonaty z Reginą Bochnak (ur. 1802), córką Anny, i miał syna Jana i córkę Weronikę. Zmarł 2 V 1875 r. we Lwowie.

 

Bibliografia jak przy życiorysie: Kois Jacenty oraz „Kur. Liter.-Nauk.” 1936 nr 8 s. 114.

Eugeniusz Halicki

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Jacek Malczewski

1854-07-14 - 1929-10-08
malarz
 

Marcin Józef Peszka

1767-02-19 - 1831-09-04
malarz
 

Józef Maria Grassi

1757-04-22 - 1838-01-07
malarz
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.