INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Adam Krasiński h. Ślepowron      Adam Krasiński, syn Pawła i Ludwiki Zielińskiej - drukowane drzewo genealogiczne rodu Krasińskich (datowanego na rok 1848), część lewa środkowa - w zbiorach Biblioteki Narodowej w Warszawie - źródło kopii cyfrowej: POLONA.pl

Adam Krasiński h. Ślepowron  

 
 
Biogram został opublikowany w 1970 r. w XV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Krasiński Adam h. Ślepowron (ok. 1690 – ok. 1744/5), podkomorzy ciechanowski, generał-major wojsk litewskich, poseł na sejmy. Był synem Pawła, cześnika ciechanowskiego (zm. przed 1710), i Ludwiki Zielińskiej. Posiadał dobra w ziemi ciechanowskiej (Gruduski i Wilksin) oraz w woj. płockim. Politycznie związał się z «familią» Czartoryskich i dzięki jej poparciu otrzymał po ojcu urząd cześnika, a w r. 1720 występował już jako pułkownik wojsk królewskich. Wielokrotnie pełnił funkcje poselskie. Najpierw w r. 1726 z pow. ciechanowskiego na sejm grodzieński, na którym wypowiadał się za aukcją wojska i koekwacją podatków. Wszedł wówczas do komisji dla załatwienia z dworem berlińskim spraw Elbląga, Drahimia i powrotu gwałtem uprowadzonych ludzi oraz do komisji kurlandzkiej, która w l. 1727–8 pracowała w Mitawie nad ułożeniem statutu dla Księstwa. Posłował następnie z woj. płockiego na sejmy nadzwyczajne grodzieńskie w l. 1729 i 1730, a z ziemi ciechanowskiej na takiż sejm warszawski w r. 1732. Na tym ostatnim przedłożył Izbie do przyjęcia postanowienia komisji kurlandzkiej, poruszył sprawę ustawicznych najazdów wojsk pruskich, a sejm konny uważał za jedynie zdolny do przeprowadzenia aukcji wojska. W styczniu 1733 r. był z Inflant posłem na sejm nadzwyczajny warszawski i t. r. z woj. płockiego na sejm konwokacyjny. Dn. 23 V t. r. podpisał konstytucje konfederacji generalnej warszawskiej i z jej ramienia wszedł na czas bezkrólewia do Rady przydanej prymasowi.
Na wiadomość o wkroczeniu wojsk rosyjskich podążył zaraz na Litwę i objął komendę nad regimentem pieszym buławy polnej lit. W l. 1734–5 walczył w szeregach sił zbrojnych konfederacji litewskiej zawiązanej przy Stanisławie Leszczyńskim, biorąc udział w długim i chaotycznym rajdzie poprzez Podlasie, Białoruś i Litwę. Samodzielną rolę odegrał na przełomie lipca i sierpnia 1734 r., podczas nieszczęśliwej próby obrony obozu w Sielcach nad Jasiołdą przed połączonymi wojskami rosyjskimi i Michała Wiśniowieckiego. Część sił udało mu się jednak potem zebrać w Bielsku Podlaskim i użyć w dalszych działaniach.
Po uznaniu Augusta III otrzymał stopień generał-majora i szefostwo regimentu konnego królewicza w wojsku lit. wraz z funkcją pułkownikowską w tymże regimencie. W dalszym ciągu trzymał się «familii» i w bliskich stosunkach pozostawał zwłaszcza z Michałem Czartoryskim. Po reasumowaniu w r. 1736 komisji kurlandzkiej wziął udział w jej pracach. Z ziemi ciechanowskiej posłował na sejm w r. 1738, a z woj. płockiego w r. 1740. Na pierwszym z nich poruszył bezprawia wojsk brandenburskich oraz wskazywał na sposoby powiększenia wojska: cło generalne, kwartę sprawiedliwą ze starostw i podatek od duchowieństwa prawosławnego. W r. 1740 wszedł do sejmowej deputacji do spraw artylerii kor. W r. 1739 został podkomorzym ciechanowskim. Pod koniec życia zamieszkiwał w swych posiadłościach w woj. płockim. Ożeniony z Franciszką Podoską, 1. v. Kazimierzową Radzimińską, zmarł bezpotomnie, a majątkiem po nim podzielili się w r. 1745 dwaj jego bracia: Franciszek, podstoli zawskrzyński, i Stanisław.

Enc. Wojsk.; Boniecki; Uruski; – Gembarzewski M., Jan Tarło pierwszy powstaniec polski, Kr. 1935 s. 46, 86; Hylzen J. A., Inflanty, Wil. 1750 s. 402; – Matuszewicz M., Pamiętniki, Wyd. A. Pawiński, W. 1876; Ogiński T., Pamiętnik, Wyd. K. Bartoszewicz, „Przegl. Hist.” T. 18: 1914 s. 72–3 (bez wymienionego nazwiska); Teka Podoskiego, III 106/132, IV 16, 30, 117, 122, 154, 362, 366, 408, 412–4, 431, 443, 454, 460, 463, 465, 587, 658; Vol. leg., VI 210, 215, 293, 299; Zawisza K., Pamiętniki, Wyd. J. Bartoszewicz, W. 1862 s. 348.
                                                                                                                                                                                                                              Wacław Szczygielski

 

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.