INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Adolf Ligoń     

Adolf Ligoń  

 
 
1855-02-20 - 1931-09-02
Biogram został opublikowany w 1972 r. w XVII tomie Polskiego Słownika Biograficznego
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Ligoń Adolf (1855–1931), działacz społeczny, redaktor, wydawca i pisarz ludowy. Ur. 20 II w Zawadzkiem (pow. Strzelce na Opolszczyźnie), syn Juliusza (zob.) i Teresy z domu Kawka; bratem jego był Jan (zob.). Szkołę ludową – podobnie jak bracia – uzupełniał samouctwem i własną pracą. W zakresie rozwoju intelektualnego i ukształtowania świadomości narodowej L. wiele zawdzięczał F. Chłapowskiemu. Wcześnie zaczął działalność literacką od przeróbek niemieckich komedyjek dla teatru amatorskiego. Tłumaczył także powieści z języka niemieckiego. Pod okiem ojca zaprawiał się do pracy społeczno-narodowej, toteż spotykał się z trudnościami ze strony władz pruskich. Założoną w r. 1883 Księgarnię św. Jacka w Królewskiej Hucie (obecnie Chorzów) musiał po roku zamknąć. Na kilka lat opuścił Śląsk i wraz z braćmi osiadł w Małopolsce. Trudno ustalić ich kolejne zajęcia i miejsce zatrudnienia, m. in. w Muszynie i w Truskawcu.

Jeszcze w r. 1889 L. przebywał w Krynicy w służbie sądowej. Z czasem powrócił na Śląsk, osiadł w Królewskiej Hucie i prowadził znów żywą działalność społeczną, wygłaszając prelekcje, zajmując się działalnością wydawniczą i pisarską. Pisywał dydaktyczne obrazki obyczajowe, które ukazywały się w ówczesnych pisemkach śląskich i w dodatkach do nich. Wielokrotnie podejmował redakcję różnych efemerycznych pisemek klerykalnych. Przez pewien okres redagował m. in. centrową „Gazetę Katolicką”, później był redaktorem tygodnika „Rodzina Chrześcijańska” (dodatku do „Górnoślązaka”) oraz „Straż z nad Odry”. Wydawał też m. in. „Dzwonek Marii”, a później tygodnik „Opiekun Katolicki”. Jako sekretarz Związku Wzajemnej Pomocy Chrześcijańskich Robotników Górnośląskich był jednocześnie sekretarzem redakcji jego organów „Praca”, a następnie „Wzajemna Pomoc”. W styczniu 1920 r. rozpoczął wydawanie ilustrowanego miesięcznika pod nazwą „Ognisko Domowe”, który istniał bardzo krótko. Wydał też specjalny numer „Ogniska Domowego”, z nadpisem „Zeszyt okazowy poświęcony pamięci Juliusza Ligonia” (Kat. 1919). Wydawał serię pocztówek z podobiznami wybitnych Polaków. Był autorem obszernego życiorysu swego ojca Juliusza. W 30. rocznicę jego śmierci wydał z napisanym przez siebie wstępem śpiewnik z nutami, zawierający piosenki ułożone przez ojca pt. „Iskra miłości z Górnego Śląska, czyli odłamek śpiewu historyczno-narodowego” (Kat. 1919).

W ciągu swego życia L. pełnił szereg funkcji w różnych organizacjach polskich, w kółkach towarzyskich, w organizacjach „Sokoła”, w robotniczych organizacjach samopomocowych, w czytelniach ludowych. Był generalnym skarbnikiem Związku Wzajemnej Pomocy Chrześcijańskich Robotników Górnośląskich, sekretarzem Zjednoczenia Zawodowego Polskiego (1910), sekretarzem Banku Ludowego (1911). Przez wiele lat był członkiem Polskiego Komitetu Wyborczego i brał udział w organizowaniu wieców przedwyborczych na Górnym Śląsku. W okresie plebiscytu czynnie włączył się w działalność polityczną, uczestniczył w pracach Polskiego Komisariatu Plebiscytowego w Bytomiu. Zmarł w Katowicach 2 IX 1931. Żonaty był z Wiktorią Kawecką i miał dwu synów: Kazimierza i Zygmunta.

 

Florian W., Czasopiśmiennictwo polskie na ziemiach śląskich w okresie walki o narodowość (1845–1921), w: Oblicze ziem odzyskanych, Wr. 1948 II 672, 696; – [Kudera J.] Ksiądz, Dziennikarstwo polskie na Śląsku, Bytom 1912 s. 44–5, 48; Kucianka J., Scena amatorska w Królewskiej Hucie 1870–1884, „Zaranie Śląskie” 1967 nr 3 s. 548–63; Ligoń K., Poeci Górnego Śląska. Krótki zarys historii literatury ludowej na Górnym Śląsku, Z przedmową J. Kasprowicza, Lw. 1920 s. 20, 53–4; Ogrodziński W., Dzieje piśmiennictwa śląskiego, Kat. 1965; – Śląsk. Inst. Nauk. w Kat.: Mater. Śląskiego Słow. Biogr. (A. L. Oprac. W. Koraszewska; A. L., Oprac. J. Kucianka).

Adam Jarosz

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Postaci powiązane

 

Jan Ligoń

1851-12-27 - 1917-09-19 działacz społeczny
 

Juliusz Ligoń

1823-02-23 - 1889-11-17 kowal hutniczy
 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Władysław Orkan

1875-11-27 - 1930-05-14
pisarz
 

Jerzy Zarzycki

1911-01-11 - 1971-01-02
reżyser filmowy
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Tadeusz Szanior

1877-02-26 - 1969-09-02
architekt
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.