INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Antoni Chevalier  

 
 
poł. XVIII w. - 1815
Biogram został opublikowany w 1937 r. w III tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Chevalier Antoni († 1815), wybitny kupiec i obywatel m. Warszawy. Pochodził z emigranckiej rodziny francuskiej Chevalier de Beaulieu, przybyłej w pocz. w. XVIII do Polski, gdzie spolszczyła się i przyjęła prawo miejskie w Warszawie. Syn również Francuzki, z domu Denoyer, rodzony brat ks. Jana Chevaliera T. J., rektora Szkoły Głównej w Wilnie. W drugiej poł. w. XVIII jeden z większych kupców warszawskich, wespół ze szwagrem swoim a mężem siostry, Janem Baptystą Gautier, prowadził wielką spółkę handlową manufaktury. W r. 1784 był ławnikiem i 1789 radcą magistratu Starej Warszawy, na sejmie 1790 r. otrzymał nobilitację, w r. 1792 jako deputat wydziału warszawskiego wszedł do Komisji Policji. Oddany całą duszą krajowi patriota, ofiarował w r. 1794 na rzecz powstania 18.000 złp. Zmarł bezdzietnie w r. 1815 w Warszawie, pozostawiając czterem siostrom cztery miliony złp. w spadku.

 

Boniecki, II 371; Uruski, II 168; Vol. leg., IX 192, CCIX; Smoleński Wł., Mieszczaństwo warszawskie w końcu XVIII w., W. 1917, 9–11, 74, 85, 147, 162 i 255.                                        

Michał Brensztejn

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Postaci powiązane

 

Jan Chevalier

1732-06-23 - wrzesień 1780 jezuita
 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Józef Skłodowski h. Dołęga

1804-03-19 - 1882-08-21
pedagog
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.