INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Antoni Kamler  

 
 
1833-12-17 - 1938-02-04
Biogram został opublikowany w latach 1964-1965 w XI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Kamler Antoni (1883–1938), pediatra i działacz społeczny. Ur. 17 XII w Warszawie, syn Leopolda, stolarza, i Katarzyny z Izdebskich. Nauki średnie pobierał w warszawskiej szkole realnej, z której został wydalony za to, że podczas akademii szkolnej przerwał deklamowanie wiersza sławiącego w zakończeniu cara. Potem w ciągu roku pracował zarobkowo w fabryce papieru w Jeziornie i jednocześnie uczył się w szkole handlowej. Już jako uczeń wstąpił do Polskiej Partii Socjalistycznej (PPS), został w r. 1902 aresztowany, osadzony w Pawiaku, a potem przeniesiony do X pawilonu. W więzieniu przebył 11 miesięcy, potem ukrywał się w Warszawie, ale nie mogąc skończyć nauki, nielegalnie wyjechał w końcu 1904 r. do Galicji. We Lwowie zdał maturę. Na studia uniwersyteckie udał się do Szwajcarii, w r. 1907 ukończył Wydział Przyrodniczy Uniw. Genewskiego (cum eximia laude), a w r. 1911 Wydział Lekarski. W Genewie uzyskał dyplom doktora medycyny po ogłoszeniu rozprawy pt. Le certificat médical avant le mariage.

Po krótkim pobycie w Warszawie wyjechał do Charkowa i dopiero w r. 1914 nostryfikował tam dyplom lekarski. Wcielony w t. r. do wojska rosyjskiego, służył w nim do wybuchu rewolucji październikowej. Jako starszy lekarz pułku, który dłuższy czas stacjonował w Hajdynie na Podolu, pracował jednocześnie przez 2 lata w żeńskim gimnazjum jako lekarz szkolny. Następnie osiadł w Charkowie i rozpoczął specjalizację w higienie dziecięcej pod kierunkiem profesora W. Favre i otrzymał (w czerwcu 1918) posadę lekarza higienisty przy magistracie m. Charkowa. W l. 1918–9 pracował w Instytucie Bakteriologicznym Charkowskiego Tow. Nauk pod kierownictwem prof. Korszuna i ogłosił pracę z zakresu higieny o warunkach pracy drukarzy w Charkowie (Vračebnoe Delo, 1919). Jednocześnie przez jeden rok szkolny był lekarzem gimnazjum polskiego w Charkowie i lekarzem konsulatu polskiego, który zlecił mu opiekę nad dziećmi uchodźców z Polski. W r. 1919 powrócił do Polski i otrzymał posadę lekarza sanitarnego m. Warszawy. Jako lekarz wojskowy w l. 1920–1, rozpoznawszy wypadek cholery w Warszawie, przyczynił się znacznie do jej natychmiastowego stłumienia. Od r. 1922 pracował jako kierownik miejskiego zakładu badania środków spożywczych w Warszawie, w t. r. objął stanowisko lekarza domowego i ordynatora oddziału osesków Domu Wychowawczego im. ks. Baudouina oraz pediatry Kasy Chorych. Na tym stanowisku zaznaczył się jako lekarz i opiekun dzieci robotników i bezrobotnych.

K. był członkiem Zarządu Polskiego Tow. Pediatrycznego, wiceprezesem i prezesem Zrzeszenia Lekarzy Kasy Chorych w Warszawie, prezesem i wiceprezesem Okręgu Warszawsko-Białostockiego Związku Lekarzy Państwa Polskiego. Do końca życia był przewodniczącym Głównego Komitetu i Głównej Komisji Lekarskiej Ubezpieczalń Społecznych przy Zarządzie Głównym Związku Lekarzy Państwa Polskiego, członkiem Rady Lekarskiej Ubezpieczalni Społecznej w Warszawie, wreszcie był członkiem założycielem Klubu Lekarzy Polskich.

W r. 1923 ogłosił K. pracę o szczepieniach niemowląt neurowakcyną, w r. 1927 opublikował wyniki badań, przeprowadzonych wspólnie z drem L. Zembrzuskim nad metodą zapobiegającą lub osłabiającą przebieg odry. W r. 1928 został delegowany na międzynarodowy zjazd w Paryżu w sprawie opieki nad dzieckiem. K. zwiedził wówczas kliniki pediatryczne, zakłady opieki nad dzieckiem w Niemczech, Francji, Włoszech i Austrii i ogłosił fachowe sprawozdanie o organizacji opieki nad dzieckiem w tych krajach. Opublikował też wyczerpujące sprawozdanie z wizytacji (1929) kolonii letnich dzieci warszawskich. Praca K-a, ogłoszona w „Życiu Dziecka” (R. 6: 1937 nr 8–9), pt. Opieka lekarska nad dzieckiem w Ubezpieczalni Społecznej w Warszawie, domagająca się działalności profilaktycznej w tej dziedzinie, stała się przedmiotem dyskusji pediatrów warszawskich.

K. był czynnym działaczem PPS i Tow. Uniwersytetów Robotniczych. W czasie studiów w Genewie był sekretarzem Sekcji Genewskiej PPS i prezesem Stowarzyszenia Polskiej Młodzieży Postępowej «Polonia». Był rzecznikiem i gorącym zwolennikiem pomocy leczniczej w ramach ubezpieczeń społecznych. Zmarł w czasie pełnienia obowiązków 4 II 1938 r. w Warszawie. Pochowany na cmentarzu Powązkowskim. W manifestacyjnym pogrzebie wzięli udział robotnicy Warszawy. Pozostawił żonę Aleksandrę z Mitrowów i syna Stanisława.

 

Przegląd piśmiennictwa lekarskiego polskiego, 1924 s. 173; – „Pediatria Pol.” T. 18: 1938 nr 2 s. 135– 7; – Arch. Gł. B. Lek.; – Informacje żony Aleksandry Kamlerowej.

Piotr Szarejko

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Mieczysław Franciszek Rakowski

1926-12-01 - 2008-11-08
polityk
 
 

Leopold Horowitz

1837-02-02 - 1917-07-22
malarz
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Walery Eljasz (Eljasz-Radzikowski)

1840-09-13 - 1905-03-23
malarz
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.