INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Antoni Schütz (Szyc)  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1995-1996 w XXXVI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Schütz (Szyc) Antoni (zm. ok. 1787?), generał major w służbie konfederacji barskiej. Jędrzej Kitowicz przypisywał mu pochodzenie z Węgier i służbę w wojsku cesarskim. Sam S. w liście z r. 1769 wspomniał, że brał udział w «ostatniej niemieckiej wojnie» (siedmioletniej?).
Jako zawodowy kawalerzysta S. służył w nadwornej milicji Karola Stanisława Radziwiłła, woj. wileńskiego, w r. 1764. W czasie poelekcyjnej emigracji Radziwiłła był porucznikiem szwadronu huzarów stacjonującego w Sorokach nad Dniestrem. Zapewne 20 I 1768 awansował na dowódcę szwadronu i otrzymał patent oficerski «u huzarów». Dn. 10 X t.r. brał udział w walkach z Rosjanami, dowodzonymi przez S. Mieszczerskiego, którzy ściągnęli do Nieświeża, by powstrzymać Radziwiłła, nakłanianego do akcesu do konfederacji barskiej. W listopadzie, już jako major, dowodził huzarami, a po uaktywnieniu się konfederacji barskiej na Litwie w sierpniu 1769 znalazł się pod komendą Józefa Bierzyńskiego; w okolicach Siemiatycz i Białej gromadził żołnierzy rozproszonych po bitwie pod Białymstokiem, w której uczestniczył. Występował już jako pułkownik, komenderował też dragonią radziwiłłowską. Dn. 16 IX 1769 z obozu pod Kobylanką informował o stanie dragonii i huzarów i prosił o zezwolenie na większą samodzielność operacyjną. Dn. 4 X przesłał Radziwiłłowi plan reorganizacji wojsk podległych mu w obozie pod Nowym Sączem. Projektował wzmocnienie huzarów (ówcześnie ok. 50 ludzi) i dragonii oraz prosił o dyspozycje dotyczące batalionu janczarów i artylerii (2 armaty). Uzyskał od Radziwiłła zgodę na sformowanie pięćdziesięcioosobowego zaciągu «bośniaków» pod jego osobistą komendą.
Dn. 3 XI 1769 przemaszerował S. na kwatery zimowe do Żmigrodu i, mimo protestów Bierzyńskiego, oddany został pod komendę Józefa Miączyńskiego. Jednocześnie rozpoczął współpracę z Kazimierzem Pułaskim i 13 I 1770 ruszył z nim z obozu pod Konieczną przeciw Rosjanom maszerującym na Sanok. S. prowadził też rekrutację i w lutym t.r. rozbudował oddział huzarów do dwóch szwadronów (240 ludzi). W r. 1770, na rozkaz Miączyńskiego, zaatakował Lwów, zdobył przedmieście, wziął jeńców i kasę wojskową. Rosyjska odsiecz zmusiła go do rejterady, przemaszerował w walkach na Pogórze, skąd 16 VII raportował o wyprawie, a 20 VII informował z Becherowa o powrocie pod dowództwo Miączyńskiego. W połowie sierpnia, pod naciskiem rosyjskim i wobec zamknięcia granicy węgierskiej, wycofał się do Muszyny, a potem próbował zająć Czorsztyn. Wobec złego stanu wojska podzielił swój korpus; część pod mjr. Strachowiczem miała się «tułać po lasach i górach» między Piwniczną a Sączem, a S. z ochotnikami połączył się z K. Pułaskim i 2 IX zaatakowali przedmieścia Krakowa. Na Kazimierzu zabrali część regimentu gwardii konnej kor. w sile 250 ludzi; oddano ich pod komendę S-a. Dn. 4 IX 1770 S. obecny był w obozie pod Skalbmierzem, a przed 11 XI próbował zająć Sandomierz. Reorganizacja grupy Miączyńskiego w grudniu t.r. zakończyła spory z K. Pułaskim o podporządkowanie S-a, został on przy Miączyńskim. Pod koniec roku rozbił Rosjan w Besku. Generalność wyrażała mu wtedy uznanie i wdzięczność.
Dn. 13 I 1771 S. w grupie Miączyńskiego szturmował Kraków i zajął Kazimierz na czele 600 piechoty. Jego zasługi w tej akcji podkreślał oficer francuski de la Serre. Dn. 1 II t.r. zaskoczony w Wieliczce przez mjra J. Drewitza stracił S. 30 ludzi i cofnął się do Suchej. Dziękował stamtąd Generalności za awans na generała majora. Następnie oddział S-a skierowany został na kwatery zimowe do Zatora. Po pierwszym ataku A. W. Suworowa na Lanckoronę i po odwrocie Rosjan, w 2. poł. lutego 1771 na czele części garnizonu lanckorońskiego zdobył S. pod Myślenicami transport amunicji. W maju 100 strzelców i 300 huzarów S-a stało w Suchej i 22 V ruszyli na spotkanie z Ch. Dumouriezem, przygotowującym się do odparcia Suworowa. Dn. 23 V w bitwie pod Lanckoroną oddział S-a znalazł się na prawym skrzydle ugrupowania polskiego i załamał się w natarciu. S. z częścią wojska wycofał się do Żywca, a reszta jego milicji obsadziła Lanckoronę. Generalność uwolniła S-a od zarzutów w związku z klęską. W końcu czerwca uczestniczył w koncentracji konfederatów pod Częstochową, 28 VI donosił z Grybowa o złym stanie oddziałów, a 1 VII był w obozie pod Krępną i starał się o spotkanie z K. S. Radziwiłłem. Potem ruszył na wschód na czele 600 kawalerzystów, szedł przez Żmigród, Sokal, Tartaków i Równe do Kobrynia i pod Słonim, ale nie zdołał połączyć się ze zgrupowaniem hetmana w. lit. Michała Ogińskiego. Naciskany przez Rosjan, pobity pod Janowem koło Pińska, cofał się na południe, na Krzeszów, Mościska, Felsztyn. W Krystynopolu wziął do niewoli S. Mieszczerskiego, potem przebił się na Pogórze w okolicach Iwonicza i 9 VIII 1771 meldował się Radziwiłłowi z Regetowa.
Jesienią 1771 S. przeniesiony został do Białej na Śląsku dla rozbudowy oddziału. W październiku t.r. chodził na odsiecz Tyńca, w grudniu był u Radziwiłła w Sebesz, a potem w Cieszynie. W r. 1772 kontynuował reorganizację w Białej, 6 II polecono mu obsadzić Lanckoronę, co S. wykonał, ale sam wrócił do Białej. Dn. 13 III odmówił przemarszu do Żmigrodu i odwołał się do decyzji Radziwiłła. W tym czasie propaganda konfederacka głosiła nowe sukcesy S-a: miał wziąć do niewoli 300 Rosjan w Stężycy. Rozbudowę «korpusu» S-a finansował K. S. Radziwiłł, m.in. kupił dlań 400 koni kawaleryjskich. Przed 9 IV 1772 grupę rekrutów S-a zaatakował w Szczyrku płk. Aleksander Mustafa Korycki i wziął 86 jeńców. W kwietniu S. aresztował swego kolegę płka Jana Ksawerego Drosta pod zarzutem zdrady. Drost oskarżył go potem o kradzież 241 dukatów i 5 koni. Dn. 1 V do Bielska wycofała się radziwiłłowska załoga Lanckorony i S. skarżył się na brak pieniędzy na jej utrzymanie. Dn. 10 V dostał zgodę na sprzedaż koni, równocześnie Radziwiłł zaproponował S-owi służbę na pół gaży. Ok. 27 V S. został przez niego zwolniony. Pozbawiony dochodów szukał służby zarówno u Joachima Potockiego, jak i u Austriaków oraz u Franciszka Ksawerego Branickiego. Ostatecznie wraz z 5 oficerami i 259 żołnierzami złożył zobowiązanie neutralności na ręce Suworowa i przed 6 VI 1772 otrzymał «salwagwardię» (list żelazny). Wzbudził tym oburzenie Generalności i Radziwiłła, którego korespondenci wcześniej donosili, że S. został aresztowany przez Rosjan w związku z atakiem na Lwów. W tym czasie w Bielsku trwały spory spowodowane nierozliczeniem przez S-a dostaw dla jego oddziałów. W okresie służby dla konfederacji barskiej zdobył sobie opinię aktywnego i fachowego dowódcy kawalerii. Pochlebne zdanie o nim miał Dumouriez, Kitowicz stawiał go wyżej niż K. Pułaskiego. Pozytywnie ocenił jego osiągnięcia wojskowe Władysław Konopczyński.
S. przeszedł następnie na służbę rosyjską, uzyskał stopień podpułkownika i stanowisko dowódcy pułku huzarów białoruskich szefostwa J. Drewitza. W końcu l. siedemdziesiątych stacjonował w Berdyczowie i w listach do K. S. Radziwiłła informował o swych pretensjach finansowych do Generalności konfederackiej, zgłaszanych do władz austriackich w Galicji; popierać go w tym miał poseł rosyjski O. Stackelberg. W r. 1778 stacjonował w Białejcerkwi, pod dowództwem gen. P. Tekelego; oddział S-a dopuścił się grabieży dóbr Krzywoszyińce, należących do kaszt. wojnickiego Stanisława Dembińskiego. O dalszych losach S-a nic pewnego nie wiadomo. Kitowicz twierdzi, że zginął w r. 1787 na wojnie rosyjsko-tureckiej.
S. był żonaty, o potomstwie nie ma informacji.

Konopczyński W., Kazimierz Pułaski, Kr. 1931; tenże, Konfederacja barska, W. 1991 I, II; Krasicka J., Kraków i ziemia krakowska wobec konfederacji barskiej, Kr. 1929; Michalski J., Schyłek konfederacji barskiej, Wr. 1970; Pułaski K., Szkice i poszukiwania historyczne, S. 3, Kr. 1906; – Kitowicz J., Pamiętniki, W. 1971; Konfederacja barska, Wybór tekstów, Wstęp W. Konopczyński, Kr. 1928; Materiały do dziejów wojny konfederackiej 1768–1774, Wyd. W. Konopczyński, Kr. 1931; Mączeński W., Dziennik zdarzeń w mieście Krakowie w czasie konfederacji barskiej…, Wyd. W. Konopczyński, Kr. 1911; Polityka i ustrój Generalności Konfederacji barskiej, Kr. 1923, Arch. Kom. Hist, S. 2, t. 2 (XIV); Viomenil A. Ch. de, Lettres particulières du baron […] sur les affaires de Pologne en 1771–1772…, Paris 1808; – AGAD: Arch. Radziwiłłów, Dz. V (listy S-a do K. S. Radziwiłła) nr 1573, 3286, 3902, Dz. VII „Akta wojskowe”, nr 266, 547, 629; B. Czart.: rkp. 660, 941, 944.
Wojciech Kriegseisen

 

 
 

Powiązane artykuły

 

Powstanie Kościuszkowskie

Insurekcja kościuszkowska rozpoczęta 24 marca 1794 roku, zakończona 16 listopada 1794 roku, to powstanie narodowe początkowo przeciwko Rosji, później także skierowane przeciwko Prusom. Jedno z najbardziej......

Bitwa Pod Racławicami, 4 kwietnia 1794 r.

24 marca 1794 roku na rynku krakowskim ogłoszony został „Akt powstania obywatelów mieszkańców województwa krakowskiego”, dający początek powstaniu kościuszkowskiemu, jednemu z przełomowych......
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.