INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Artur Albert Ritter (później Jastrzębski)     

Artur Albert Ritter (później Jastrzębski)  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1988-1989 r. w XXXI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Ritter (później Jastrzębski) Artur Albert, pseud.: Stefan, Andrzej, Bogdan (1906–1981), działacz komunistyczny, generał WP. Ur. 12 V w Jelcu (gub. orłowska) w Rosji, był jednym z czworga dzieci Johanna Rittera, tkacza, i Karoliny z Szymańskich. Przodkowie R-a, od pokoleń zajmujący się tkactwem, przybyli z Wirtembergii do Żyrardowa w połowie XIX w. Ojciec R-a na początku XX w. wyjechał do Jelca, gdzie z ramienia dyrekcji zakładów żyrardowskich nadzorował uruchomienie nowo powstającej fabryki tkackiej. W r. 1916 rodzina przybyła do Polski. Ojciec założył w Grodzisku Mazowieckim mały zakład tkacki, a po kilku latach Ritterowie przenieśli się do Łomży.

Tu R. rozpoczął naukę w gimnazjum im. T. Kościuszki; był członkiem szkolnego koła Związku Młodzieży Socjalistycznej. W r. 1924 wydalono go z gimnazjum, na rok przed maturą. W r. 1925 R. wstąpił do Związku Młodzieży Komunistycznej, a w r. 1927 do Komunistycznej Partii Polski (KPP). Na jej polecenie wstąpił też do legalnej Polskiej Partii Socjalistycznej-Lewicy (PPS-Lewica) gdzie w l. 1927–30 pełnił m. in. funkcję sekretarza Komitetu Okręgowego w Lublinie. Za swoją działalność był w l. 1927, 1928 i 1930–31 więziony: w Łomży (10 miesięcy) i w Lublinie – na zamku – oraz we Wronkach (13 miesięcy). Uniewinniony został w trybie odwoławczym dopiero przez Sąd Najwyższy, głównie w wyniku obrony Edwarda Grabowskiego. W więzieniach zetknął się z wieloma czołowymi działaczami komunistycznymi. Po wyjściu z więzienia (marzec 1931), ponad rok działał w związkach zawodowych. Od czerwca 1932 do czerwca 1933 kształcił się na kursach wojskowo-politycznych Sekcji Polskiej Międzynarodówki Komunistycznej w Bakowce pod Moskwą; komendantem szkoły był wówczas Karol Świerczewski. Wkrótce po powrocie do kraju został aresztowany i skazany na dwa lata więzienia. Wyrok odsiadywał w więzieniu mokotowskim. Zwolniony po odbyciu połowy wyroku (kwiecień 1934), pozostawał pod nadzorem policji. Partia skierowała go do legalnej pracy w Lewicy Związkowej w Łodzi i Zagłębiu Dąbrowskim. Od r. 1936 ponownie R. został funkcjonariuszem KPP. Był sekretarzem komitetów okręgowych KPP: krakowskiego, siedleckiego, tarnowsko-rzeszowskiego i mławskiego. Po rozwiązaniu partii wrócił w połowie 1938 r. do Warszawy. Przy pomocy działaczy PPS otrzymał pracę w Spółdzielczym Przedsiębiorstwie Budowlanym (SPB) na Żoliborzu. Tu zastała go wojna.

W październiku 1939 R. wraz z żoną i dziećmi przedostał się do Białegostoku zajętego przez Armię Radziecką. Pracował jako kierownik administracyjny w miejskim szpitalu. Wiosną 1941 nawiązał z nim kontakt wywiad radziecki wiedząc, że ma on duże doświadczenie w pracy konspiracyjnej i biegle włada niemieckim. Zaproponowano mu pracę wywiadowczą na terenie Generalnego Gubernatorstwa (GG). R. został odpowiednio przeszkolony, jednakże w przeddzień przerzucenia go na teren GG wybuchła wojna niemiecko-radziecka. Po kilku tygodniach R. na własną rękę przedostał się z okupowanego przez Niemców Białegostoku do Warszawy. Ponownie otrzymał pracę w SPB i zamieszkał na Żoliborzu. Tu nawiązał kontakt z konspiracyjną organizacją komunistyczną Stowarzyszenie Przyjaciół ZSRR; szczególnie bliskie więzi łączyły go z Antoniną Sokolicz i E. Grabowskim. Po powstaniu w styczniu 1942 Polskiej Partii Robotniczej (PPR) został jej członkiem. Kierownictwo PPR skierowało go do pracy w wywiadzie. Niebawem też nawiązała z nim ponownie kontakt centrala wywiadu radzieckiego, polecając mu przyjąć obywatelstwo niemieckie i przystąpić do zadań zleconych w Białymstoku. R. postarał się o przyznanie mu praw Reichsdeutscha, następnie wstąpił do SA (Sturm Abteilungen) i został wkrótce oficerem tej formacji. Uzyskał także posadę dyrektora w przedsiębiorstwie budowlanym. Zgodnie z poleceniami działał głównie w środowisku «białych» emigrantów rosyjskich, byłych oficerów, spośród których rekrutowała się liczna grupa szpiegów i dywersantów przerzucanych na tyły armii radzieckiej. W stosunkowo krótkim czasie przeniknął do tego środowiska i poznał je na tyle głęboko, że nie tylko zdobywał cenne informacje, ale byłych carskich oficerów werbował do wywiadu radzieckiego. Penetrował też środowiska polskiej skrajnej prawicy, szczególnie organizację «Miecz i Pług». Siatka wywiadowcza zorganizowana przez R-a sięgała do gestapo, Wehrmachtu, niemieckiej policji, a nawet do bliskiego otoczenia gubernatora Hansa Franka. Jednocześnie R. stale utrzymywał bliskie kontakty organizacyjne i polityczne z przedstawicielami kierownictwa PPR i przekazywał im systematycznie informacje. W lipcu 1944 zagrożony dekonspiracją, musiał opuścić Warszawę. Zaopatrzony w fałszywe dokumenty na nazwisko Artur Jastrzębski, które odtąd przyjął, ukrywał się w Świdrze pod Warszawą do wyzwolenia. Wskutek powiadomienia miejscowych władz wojskowych Armii Radzieckiej przez wywiad Armii Krajowej o jego współpracy z Niemcami, o mało nie został rozstrzelany. Jednakże odesłano go do wyższego dowództwa, które dla wyjaśnienia jego faktycznej roli w czasie wojny przewiozło go do Moskwy. Tu w więzieniu opisywał blisko rok swoją działalność wywiadowczą.

Po powrocie do kraju R.-J. był w l. 1945–6 dyrektorem Departamentu w Min. Bezpieczeństwa Publicznego, w l. 1947–8 szefem wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Gdańsku, a w l. 1948–50 w Lublinie. Później odsunięto go od działalności w tym resorcie. Był w l. 1951–3 dyrektorem Departamentu Kontroli w Centralnym Zarządzie Państwowych Gospodarstw Rolnych, w l. 1953–5 sekretarzem generalnym Polskiego Radia i w l. 1955–6 dyrektorem Centralnego Zarządu Kin. W styczniu r. 1957 przeszedł do pracy w Sztabie Generalnym WP. W r. 1960 mianowany generałem brygady, został zastępcą dowódcy Warszawskiego Okręgu Wojskowego. W l. 1964–7 był attaché wojskowym PRL w Rzymie, a w l. 1968–1972 głównym inspektorem, a następnie zastępcą szefa Obrony Terytorialnej Kraju. W r. 1972 przeszedł na emeryturę. Przez wiele lat wchodził do Rady Naczelnej Związku Bojowników o Wolność i Demokrację.

R.-J. opublikował m. in. wspomnienia z pracy w wywiadzie pt. Życie na krawędzi („Stolica” 1975 nr 40–51/52, 1976 nr 1–2), przedrukowane w „Zielonym Sztandarze” (1980 nr 76–85) i w czasopismach czechosłowackich, radzieckich i jugosłowiańskich oraz w książce zbiorowej „Życie na krawędzi. Wspomnienia żołnierzy antyhitlerowskiego wywiadu” (W. 1980). Ogłosił też cykl wspomnień z działalności w ruchu komunistycznym i w wywiadzie pt. W służbie narodu i partii („Za Wolność i Lud” 1979 nr 51/52, 1980 nr 1–10). Zmarł 7 V 1981 w Warszawie, pochowany został na cmentarzu Komunalnym na Powązkach. Był odznaczony m. in. orderem Sztandaru Pracy I i II kl., Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Grunwaldu II kl.

Ożeniony w r. 1929 z Eugenią z Kamienieckich (1908–1982), przedszkolanką, działaczką komunistyczną, współdziałającą z nim w pracy wywiadowczej, po wojnie pracownicą aparatu partyjnego, R.-J. miał z nią syna Włodzimierza (ur. 1937), inżyniera elektronika, mieszkającego stale w USA, i córkę Marię (ur. 1938), zmarłą w dzieciństwie.

 

Fot. w: „Za Wolność i Lud” 1979 nr 51/52; – Kunert A. K., Słownik biograficzny konspiracji warszawskiej 1939–1944, W. 1987 I (pod nazwiskiem Jastrzębski, fot.); – H. S., Artur Ritter Jastrzębski (12 V 1906 – 7 V 1981), „Wojsk. Przegl. Hist.” 1981 nr 3; Majewski S., Pożegnanie z generałem Arturem Ritter-Jastrzębskim, „Za Wolność i Lud” 1981 nr 22; – „Tryb. Ludu” 1981 nr 109 (nekrolog); – Arch. Komitetu Warszawskiego PZPR: teczka osobowa A. Jastrzębskiego, sygn. 20008, teczka osobowa E. Jastrzębskiej, sygn. 19973; Centr. Arch. KC PZPR: teczka osobowa A. Jastrzębskiego, sygn. 8012.

Józef Jakubowski

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.