INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Bartosz Charbinowski h. Sulima  

 
 
2 poł. XIV w. - po 1420
Biogram został opublikowany w 1937 r. w III tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Charbinowski Bartosz (Bartosz z Charbinowic, Ogrodzińca, Wierzchosławic), podkomorzy sandomierski, pochodził z możnego rodu Sulimów. Przodkowie jego osiedli w drugiej połowie w. XIII w sandomierskim we wsi, nazwanej od protoplasty rodu – Cherubina – Cherubinowicami, co z czasem zmieniono na Charbinowice. Rodzicami Bartosza byli Halszka i Włodko, cześnik krakowski (od 1365, od 1383 starosta lubelski), wielmoża wielce zasłużony dla państwa, jeden z posłów, którzy prowadzili rokowania o unię polsko-litewską (um. po 31 X 1391 a przed 25 VI 1397). Zasługi Włodka utorowały drogę do dostojeństw jego synom: (Piotrowi, Bartoszowi, Stanisławowi i Janowi). Najstarszy Piotr, ciesząc się zaufaniem rządzącej grupy małopolskich możnowładców, z którymi łączyły go bliskie węzły pokrewieństwa i powinowactwa, piastował jako ich mąż zaufania godność starosty podolskiego. Do wyższych dostojeństw nie doszedł, zmarł jako podczaszy sandomierski. Spowinowacony z biskupem krakowskim Piotrem Wyszem, reprezentujący jego kierunek polityczny, skończył swą karierę polityczną z chwilą upadku wpływów Wysza. W tym samym czasie, gdy biskup krakowski ustąpić musiał z biskupstwa, również i Piotra złożył król z urzędu starosty podol. w r. 1411. Bartosz, występujący w dokumentach z nazwiskiem Charbinowski, czy też z Ogrodzieńca, Wierzchosławic, ożeniony z bratanicą Piotra Wysza, brał b. żywy udział w polskim życiu politycznym w pierwszej połowie XV stulecia. Związany węzłami powinowactwa z Wyszem i Sulimczykiem Zawiszą Czarnym, podobnie jak inni przedstawiciele tego rodu nie osiągnął wyższych godności. Od r. 1411 występował na sądach jako podkomorzy sandomierski; czas jakiś piastował godność ochmistrza dworu królowej Anny (około 1414). Jeden z zaufanych królowej, możnowładca szczerze nienawidzący biskupa Wojciecha Jastrzębca jako przeciwnika politycznego i wroga Wysza, znalazł w r. 1420 sposobność do pognębienia antagonisty Sulimczyków. Jako rzecznik królewski wystąpił z oskarżeniem Wojciecha; przemówienie jego, nacechowane zbytnią zjadliwością, wywołało na sali tumult ze strony zwolenników biskupa, tak iż z trudem tylko powiodło się uniknąć krwawej rozprawy. Ch. wycofał się od tego czasu z politycznego życia, zajął się pomnażaniem majętności i wypełnianiem obowiązków sądowych, związanych ze swą godnością. Z widowni znika po 4 III 1421, majątek jego odziedziczyli bratankowie, co wskazuje na to, że nie miał dzieci, lub te w młodym wieku umarły.

Trzeci z braci Stanisław, jeden z przedchorągiewnych rycerzy chorągwi małopolskiej w bitwie pod Grunwaldem, odznaczył się w kampanii 1410 r., gdy razem z Mikołajem Synowcem przedarł się z Koronowa do króla, by przedstawić rozpaczliwy stan w tym grodzie. W życiu politycznym nie brał udziału. Jako chorąży sandomierski występuje jeszcze w r. 1433. Najmłodszy Jan piastował w czwartym dziesiątku XV stulecia godność podczaszego lwowskiego. Pod koniec w. XV, z dawnych dóbr Ch-go, obejmujących Charbinowice, Klimontów, Ogrodzieniec, Wierzchosławice, Ostrów i Komorów, nie zostało w rękach bratanka i jego siostry Anny nic; piszą się oni z Kniehynicz czyli Jaraczowa.

 

Halecki O., Dzieje unii Jagiellońskiej, Kr. 1919, I; »Rocznik Heraldyczny« II, 73; Arch. Kom. Prawn. VII, cz. I; Paprocki, Długosz, Hist. Pol. III, IV; Star. pr. p. pomn. II, nr 789, 937, 972, 2960; Kod. Pol. II; Kod. Mp. IV; Cod. ep. XV, II; Cod. Vit.; Akta unii; Cod. dipl. Uniw. Crac. II; Archiwum ks. Lubartowiczów Sanguszków. Lw. 1887–88, II–II.             

Karol Piotrowicz

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.