INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Bogusław T. Spickermann  

 
 
1 poł. XVIII w. - po 1775
Biogram został opublikowany w 2002 r. w XLI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Spickermann (Spikerman, Spikierman, Szpikierman) Bogusław T. (XVIII w.), aktor, autor dramatyczny. Zapewne był z pochodzenia Niemcem, ale o jego urodzeniu i środowisku brak wiadomości.

Po otwarciu w Warszawie w listopadzie 1765 sceny narodowej S. był członkiem jej zespołu na zasadzie kontraktu z 1 XII t.r., zarabiając 60 dukatów rocznie. Po likwidacji sceny figurował na liście aktorów domagających się odszkodowania. Należało mu się wówczas 60 dukatów. Sumy tej nie otrzymał; jedynie od lutego do czerwca 1768 Franciszek Ryx wypłacał mu, podobnie jak i innym aktorom, z kasy królewskiej po trzy dukaty zasiłku. Na jesieni 1775, w czasie krótkotrwałej antrepryzy Józefa Kurza, był zatrudniony jako sufler polskiej trupy.

S. zajmował się również tłumaczeniem i przerabianiem sztuk niemieckich. W r. 1769 wydał u Michała Grölla w Warszawie komedię „Żona chorująca” będącą tłumaczeniem «z niektórymi odmianami» sztuki Ch. F. Gellerta. Tłumaczenie ukazało się ponownie u Grölla w r. 1773. W r. 1776 również u Grölla wydał S. komedię „Figlacki mniemany ociec”, przerobioną z niemieckiego (autora oryginału nie udało się ustalić). Sztuka znalazła się w repertuarze sceny narodowej w latach 1765–7 (wg Józefa Epifaniego Minasowicza). Grana była również na scenie narodowej w Warszawie w r. 1776 (wg „Krótkiej kroniki teatru polskiego” Ludwika Dmuszewskiego). W r. 1819 Teatr Narodowy w Warszawie wystawił „Figlackiego…” w przeróbce L. Dmuszewskiego. Sztuka podobała się publiczności, ale skrytykowana została przez Tow. Iksów. Wznowiono ją jeszcze na inaugurację krótkotrwałego Teatru Polskiego w Warszawie 3 VI 1829 i w warszawskich Rozmaitościach 27 IX 1830. Teatr lwowski Jana Nepomucena Kamińskiego grał „Figlackiego…” w Krakowie 21 IX 1820. Wiosną 1785 niemiecki teatr lwowski J. Hilverdinga i F. Göttersdorfa wystawił tragedię S-a Eulalia. Sztukę tę niemiecki literat Franz Kratter uznał za będącą «poniżej wszelkiej krytyki», i «poniżej wszelkiego zdrowego rozsadku». Po r. 1775 losy S-a nie są znane.

 

Nowy Korbut, IV; – Słown. Teatru Pol., I (bibliogr.); – Estreicher K., Teatra w Polsce, Kr. 1879 III 114–16; Got J., Das österreichische Theater in Lemberg im 18. und 19. Jahrhundert, Wien 1997 I 23; tenże, Repertuar teatru w Krakowie, W. 1969 s. 28, 121; Recenzje teatralne Towarzystwa Iksów, Wr. 1956; Szwankowski E., Repertuar teatrów warszawskich, W. 1973 s. 90; – Kratter F., Briefe über den itzigen Zustand von Galizien, Leipzig 1786, cz. 1 s. 100–2 (w druku błędnie 110); Źródła do historii teatru warszawskiego od r. 1762 do r. 1833, Wr. 1951 cz. 1 s. 81.

Karyna Wierzbicka-Michalska

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.