INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Bronisław Czarnik  

 
 
Biogram został opublikowany w 1938 r. w IV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Czarnik Bronisław (1858–1918), dr fil., kustosz Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, historyk literatury. Ur. w Bóbrce, studia średnie i wyższe ukończył we Lwowie, pozostał też wierny temu miastu aż do zgonu, wyjeżdżając z niego tylko dla odpoczynku lub poratowania słabego zdrowia. Od r. 1877 pracował w Zakładzie Ossolińskich przez okrągło czterdzieści lat. Cichy skromny, przysłowiowo pracowity i niezwykłej dobroci człowiek, z powodu bardzo wątłego zdrowia nie mógł nigdy rozwinąć swych talentów i wykorzystać ogromu zebranych wiadomości. Trawiony długie lata chorobą, zmarł we Lwowie 19 V 1918.

Jako bibliotekarz odznaczał się nadzwyczajną skrupulatnością, posuniętą często do drobiazgowości. Miłował swój zawód i instytucję, w której pracował, im też poświęcił najwięcej sił, zdolności i czasu. Poza sprawami Ossolineum zajmował się żywo historią literatury, przede wszystkim zaś galicyjskiej. Zgromadzone przez niego zapiski bibliograficzne (rkp Ossol. nr 6324) stanowią prawdziwą kopalnię informacji dla badaczy, zajmujących się życiem kulturalnym zaboru austriackiego. Interesowały go szczególnie osoby: A. Bielowskiego, W. Chłędowskiego, J. D. Borkowskiego, J. N. Kamińskiego, J. Korzeniowskiego, J. M. Ossolińskiego, często też zajmował się A. Mickiewiczem, poruszał niejednokrotnie sprawę potrzeb kulturalnych Lwowa. Spod jego pióra wyszedł szereg artykułów, recenzji, rozprawek i przyczynków krytycznych, opracowanych z niezwykłą dokładnością. Z epoki dawniejszej literatury opracował jedynie Żywot Łukasza Górnickiego.

 

Bruchnalski W., Bronisław Czarnik w »Pamiętniku Literackim« 1918, r. XVI 168 i n.; tamże wybór bibliograficzny prac Cz-a; Fischer A., Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Lw. 1927, 69; tenże, nekrolog w »Gazecie Lwowskiej« 1918, nr 113 z 23 V; »Gazeta Wieczorna« (Lw.) nr 4160 z 21 V i nr 4163 z 23 V 1918; B. Ossol. rkp. nr 6324 (materiały bibliograficzne) i 6322, 6323 (korespondencja).

Władysław T. Wisłocki

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Postaci powiązane

 

Kazimierz Czarnik

1859-01-22 - 1931-01-12 adwokat
 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Leopold Buczkowski

1905-11-15 - 1989-04-27
prozaik
 

Adolf Ludwik Szyszko-Bohusz

1883-09-01 - 1948-10-01
architekt
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Alfred Marcin Sokołowski

1849-11-11 - 1924-03-08
lekarz
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.