INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Kazimierz Czarnik     

Kazimierz Czarnik  

 
 
Biogram został opublikowany w 1938 r. w IV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Czarnik Kazimierz (1859–1931), brat poprzedniego, dr praw, adwokat, organizator i prezes Sokoła. Ur. w Bóbrce 22 I, całe wykształcenie odebrał we Lwowie, tutaj otworzył kancelarię adwokacką, tutaj też poświęcił się pracy sokolej, którą obejmował całą Polskę, naszą emigrację amerykańską i Słowiańszczyznę. Wielki patriota, człowiek niezwykle energiczny, czynny, rzutki, nie uznawał przeszkód i kompromisów. Dla idei sokolej pracował bez wytchnienia całe życie, nią żył i w nią wierzył. Twierdził, że »idea sokola jest jedyną, przez którą można coś zdziałać«. Od chwili wstąpienia do organizacji w r. 1882 aż do śmierci uczynił dla Sokoła tak wiele, że z czasem oddano mu szereg najwyższych urzędów oraz odznaczeń sokolich. Doskonały organizator i agitator, walnie przyczyniał się do powstawania coraz nowych gniazd zarówno w Galicji, jak i w pozostałych zaborach, a nawet wśród emigracji amerykańskiej. Imponujący przebieg zlotu grunwaldzkiego w Krakowie w r. 1910 był w dużej mierze owocem pracy Cz-a. Przy jego wydatnej współpracy powstał Związek Sokolstwa Słowiańskiego. W l. 1900–18 piastował Cz. godność prezesa Sokoła-Macierzy we Lwowie, a po stworzeniu ogólnopolskiego Związku Sokolego w Warszawie został jego wiceprezesem, i zarazem prezesem dzielnicy Małopolskiej. Obowiązki te pełnił do r. 1930. Orientując się w sytuacji międzynarodowej i przewidując rychły konflikt zbrojny, powoli i ostrożnie przemieniał organizację gimnastyczną w wojskową, tworząc Stałe Drużyny Sokole, z których po wybuchu wojny światowej wyłonił się legion wschodni. Popierał też żywo ruch skautowski. W obronie Lwowa odegrał bardzo wybitną rolę, organizując oddziały wojskowe, służbę łączności i wywiadowczą itd. Był bardzo czynnym członkiem Miejskiej Straży Obywatelskiej, a po jej przeorganizowaniu na Małopolską Straż Obywatelską został prezesem nowej organizacji. Był odznaczony krzyżem walecznych, krzyżem niepodległości i wszystkimi odznaczeniami Sokoła i obrońców Lwowa. Zmarł we Lwowie 12 I 1931.

 

Sprawozdanie Zarządu Dzielnicy Małopolskiej Zw. Tow. Gimn. »Sokół« w Polsce za r. 1930, Lw. 1931, 13 i n.; Cepnik H., Czterdziestolecie »Sokoła« lwowskiego, 1867–1807, Lw. 1907, passim; Księga pamiątkowa Małopolskiej Straży Obywatelskiej, Lw.; Ponikowski C., Ćwierćwiecze Związku Adwokatów Polskich we Lwowie, 1911–1936, W. 1937, 189 n.; Obrona Lwowa, Lw. 1933–6, I–II, a przede wszystkim rozdział: Sulimirski Wit., Grupa Sokół-Macierz; »Słowo Polskie« 1931, nr 14 i 16 z 15 i 17 I; »Gazeta Poranna«, nr 9459 z 15 I 1911.

Władysław T. Wisłocki

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.