INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Daniel Lehocki (Lehotsky, Lechocki, Leocki) h. Rak  

 
 
XVI/XVII w. - ok. 1663
Biogram został opublikowany w 1972 r. w XVII tomie Polskiego Słownika Biograficznego
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Lehocki (Lehotsky, Lechocki, Leocki) Daniel h. Rak (zm. ok. 1663), działacz ariański. Pochodził z protestanckiej drobnej szlachty słowackiej, osiadłej w komitatach Turiec i Liptów, a był zapewne synem Ładysława. Związany może pokrewieństwem z Polską, uczył się chyba w ariańskim Rakowie, a w każdym razie 6 VI 1618 r. wpisał się tam do sztambucha Andrzeja Lubienieckiego jako «Daniel Lehocky Schlavus». Już wtedy uważał się za brata polskiego, zaś w r. 1619 został ministrem w Łazinie koło Łęczycy. Funkcję tę sprawował jeszcze w r. 1628, a pewno aż do r. 1652, czyli do starości. Znając kilka języków L. zgromadził cenną i różnojęzyczną bibliotekę, w której obok dzieł teologicznych pojawiały się książki z zakresu nauk przyrodniczych. Część jej ofiarował w r. 1628 bibliotece publicznej w Rakowie. W r. 1647 został wysłany przez synod w Dążwie na wizytację zborów gdańskich, w r. 1657 przebywał zapewne wśród arian chroniących się w Krakowie, a w r. 1662 brał udział w ostatnim synodzie braci polskich na terenie Rzeczypospolitej (w Zabłudowie koło Grodna?). Sędziwy wychodźca ze Słowacji odegrał dużą rolę w początkowym okresie wygnania arian. Wraz z Jerzym Ciachowskim przywodził w l. 1661–3 emigrantom gromadzącym się w śląskim Kluczborku i na ziemi lubuskiej oraz brał udział w staraniach braci polskich o wyjednanie sobie przytułku w Siedmiogrodzie. Zmarł na Śląsku lub w tułaczych wędrówkach zapewne niedługo po 23 VI 1663 r.

 

Wallace R., Antitrinitarian Biography, London 1850 III 246–7; Lehotzky A., Stemmatographia nobilium familiarum Regni Hungariae, Posonii 1798 II 226; – Sipayłło M., Fata libellorum, „Roczn. B. Narod.” R. 4: 1968 s. 260–1; Studia nad arianizmem, Pod red. L. Chmaja, W. 1959; Szczotka S., Synody arian polskich, „Reform. w Pol.” R. 7/8: 1936 s. 93 i in.; Šikura J. Š., Miestopisné dejiny Turca, Bratislava 1944 s. 121; Urban W., Studia z dziejów antytrynitaryzmu na ziemiach czeskich i słowackich w XVI–XVII wieku, Kr. 1966; Wotschke T., Die unitarische Gemeinde in Meseritz-Bobelwitz, „Zeitschr. d. Hist. Gesellschaft f. d. Prov. Posen” R. 26: 1911 s. 192; – Bock, Historia antitrinitariorum; Literatura ariańska w Polsce w XVI wieku, W. 1959 s. 275 (fot. unikatu „O znajomości i wyznaniu…” S. Farnowskiego z autografem L-ego); Lubieniecki S., Historia reformationis Polonicae, Freistadt 1685 s. 303; – B. Czart.: rkp. 1403 s. 179.

Wacław Urban

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.