INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Daniel Lehocki (Lehotsky, Lechocki, Leocki) h. Rak  

 
 
XVI/XVII w. - ok. 1663
Biogram został opublikowany w 1972 r. w XVII tomie Polskiego Słownika Biograficznego
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Lehocki (Lehotsky, Lechocki, Leocki) Daniel h. Rak (zm. ok. 1663), działacz ariański. Pochodził z protestanckiej drobnej szlachty słowackiej, osiadłej w komitatach Turiec i Liptów, a był zapewne synem Ładysława. Związany może pokrewieństwem z Polską, uczył się chyba w ariańskim Rakowie, a w każdym razie 6 VI 1618 r. wpisał się tam do sztambucha Andrzeja Lubienieckiego jako «Daniel Lehocky Schlavus». Już wtedy uważał się za brata polskiego, zaś w r. 1619 został ministrem w Łazinie koło Łęczycy. Funkcję tę sprawował jeszcze w r. 1628, a pewno aż do r. 1652, czyli do starości. Znając kilka języków L. zgromadził cenną i różnojęzyczną bibliotekę, w której obok dzieł teologicznych pojawiały się książki z zakresu nauk przyrodniczych. Część jej ofiarował w r. 1628 bibliotece publicznej w Rakowie. W r. 1647 został wysłany przez synod w Dążwie na wizytację zborów gdańskich, w r. 1657 przebywał zapewne wśród arian chroniących się w Krakowie, a w r. 1662 brał udział w ostatnim synodzie braci polskich na terenie Rzeczypospolitej (w Zabłudowie koło Grodna?). Sędziwy wychodźca ze Słowacji odegrał dużą rolę w początkowym okresie wygnania arian. Wraz z Jerzym Ciachowskim przywodził w l. 1661–3 emigrantom gromadzącym się w śląskim Kluczborku i na ziemi lubuskiej oraz brał udział w staraniach braci polskich o wyjednanie sobie przytułku w Siedmiogrodzie. Zmarł na Śląsku lub w tułaczych wędrówkach zapewne niedługo po 23 VI 1663 r.

 

Wallace R., Antitrinitarian Biography, London 1850 III 246–7; Lehotzky A., Stemmatographia nobilium familiarum Regni Hungariae, Posonii 1798 II 226; – Sipayłło M., Fata libellorum, „Roczn. B. Narod.” R. 4: 1968 s. 260–1; Studia nad arianizmem, Pod red. L. Chmaja, W. 1959; Szczotka S., Synody arian polskich, „Reform. w Pol.” R. 7/8: 1936 s. 93 i in.; Šikura J. Š., Miestopisné dejiny Turca, Bratislava 1944 s. 121; Urban W., Studia z dziejów antytrynitaryzmu na ziemiach czeskich i słowackich w XVI–XVII wieku, Kr. 1966; Wotschke T., Die unitarische Gemeinde in Meseritz-Bobelwitz, „Zeitschr. d. Hist. Gesellschaft f. d. Prov. Posen” R. 26: 1911 s. 192; – Bock, Historia antitrinitariorum; Literatura ariańska w Polsce w XVI wieku, W. 1959 s. 275 (fot. unikatu „O znajomości i wyznaniu…” S. Farnowskiego z autografem L-ego); Lubieniecki S., Historia reformationis Polonicae, Freistadt 1685 s. 303; – B. Czart.: rkp. 1403 s. 179.

Wacław Urban

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

  więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.