INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Edward Bauch  

 
 
Biogram został opublikowany w 1935 r. w I tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Bauch Edward (1845–1920), doktor praw, prezydent sądu krajowego we Lwowie. W r. 1867 ukończył na Uniwersytecie Lwowskim studja prawnicze i w tym samym roku złożył przysięgę służbową jako auskultant sądowy. W r. 1871 został mianowany adjunktem sądu krajowego we Lwowie, a w r. 1877 sędzią powiatowym, który to urząd pełnił częścią w Drohobyczu, częścią w Sądowej Wiszni. W dwa lata później został radcą sądu krajowego we Lwowie, w r. 1890 radcą wyższego sądu krajowego, a wreszcie w r. 1895 prezydentem sądu krajowego we Lwowie. Jako wybitny prawnik i organizator otrzymywał liczne uznania ze strony władzy zaborczej (krzyż kawalerski orderu Leopolda i krzyż komturski orderu Franciszka Józefa z gwiazdą). Obowiązki austrjackiego urzędnika umiał znakomicie pogodzić z obowiązkami Polaka. Brał czynny i żywy udział w życiu publicznem polskiem zwłaszcza na terenie »Sokoła«. Uprawiał z zamiłowaniem działalność pedagogiczną wśród adeptów zawodu sędziowskiego, wprowadzając w życie i popierając rozwój kursów uzupełniających dla kandydatów stanu sędziowskiego. Odrzucał stale ofiarowywane mu wysokie stanowiska w stolicy Austrji, w Wiedniu, chcąc pracować jedynie w kraju.

Alfred Laniewski

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Leon Wyczółkowski

1852-04-12 - 1936-12-27
malarz
 

Edward Ropp

1851-12-02 - 1939-07-25
arcybiskup mohylewski
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.