INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Emma Puffke (z domu Kurowska)     

Emma Puffke (z domu Kurowska)  

 
 
1818-11-28 - 1890-10-17
Biogram został opublikowany w 1986 r. w XXIX tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Puffke z Kurowskich Emma (1818–1890), pedagog, pisarka, tłumaczka. Ur. 28 XI w Poznaniu, była córką Stanisława Kurowskiego, prawnika, i Marianny z Wronieckich.

Dzieciństwo spędziła w Poznaniu, potem w odziedziczonej przez ojca wsi Chaławy (pow. śremski). Od r. 1832 kształciła się w szkole im. Ludwiki w Poznaniu. W r. 1836 wyszła za mąż za Maurycego Puffke, właściciela ziemskiego na Śląsku, i przez kilka lat mieszkała w jego majątku. Następnie wraz z mężem wróciła do Wielkopolski, gospodarowała w nabytych tu majątkach Lipnica i Pólko w pow. szamotulskim, potem w Miąskowie w pow. kościańskim. Utraciwszy w wyniku trudności finansowych majątek, zdała w Poznaniu egzamin nauczycielski i założyła ok. r. 1862 pensję w Kościanie. W tym mniej więcej czasie rozpoczęła działalność literacką, przypuszczalnie aby zaradzić kłopotom materialnym licznej rodziny. W r. 1862 wydawała w Lesznie „Światełko. Pisemko poświęcone matkom i dzieciom”. Pierwszymi utworami P. były przekłady umoralniających powiastek «dla dzieci i dorosłych» niemieckiego autora Ch. Schmida. Przełożyła ich kilkanaście; tłumaczyła też kilka pozycji beletrystycznych z literatury francuskiej, angielskiej, amerykańskiej i czeskiej. Była pisarką płodną, pisywała także powieści i opowiadania oryginalne (m. in. Dwaj bracia różnego wychowania. Powieść moralna, Leszno 1864, wyróżniona na konkursie Poznańskiego Tow. Przyjaciół Nauk), często o tematyce historycznej (m. in. Krzysztof Żegocki, czyli oswobodzenie Kościana. Powieść historyczna z XVII w., P. 1877, Konfederaci barscy na Sybirze, P. 1880, Wspomnienia wygnańca Litwina 1806–1834, P. 1887, Miłość braterska. Powieść historyczna z XV w., P. 1905). Były to na ogół powiastki dla ludu, o charakterze dydaktycznym i moralizatorskim, apelujące do uczuć patriotycznych i religijnych. Z myślą o młodzieżowym czytelniku wydała Baśnie wielkopolskie (Leszno 1863). Uprawiała też działalność popularyzatorską, wydała Fizykę zastosowaną do potrzeb ogółu i szkół niższych (P. 1873, nagrodzoną na konkursie Wyd. im. ks. Bażyńskiego), w czasopismach ogłaszała artykuły opracowane na podstawie zagranicznych publikacji, z rozmaitych dziedzin (moralności, religii, przyrody, geografii, higieny), a także szkice biograficzne (o M. Pogodinie, „Tyg. Wpol.” 1874, P. B. Shelleyu, „Dwutyg. dla Kobiet” 1881). Pisywała m. in. do „Gwiazdki Cieszyńskiej”, „Gońca Wielkopolskiego”, „Tygodnika Powieści”. Najdłużej współpracowała z „Dwutygodnikiem dla Kobiet”, gdzie ogłosiła m. in. cykl artykułów wstępnych Wieczorne pogadanki starej babuni (1881–5).

Gdy w r. 1875 władze pruskie zamknęły prowadzoną przez P. pensję, zamieszkała w Poznaniu. Po śmierci męża w r. 1880 przebywała najpierw u syna Kamila w Gorzyczkach (pow. kościański), potem u córki, Felicji Kantakowej, w Luboni (pow. wschowski). Zmarła 17 X 1890 w Luboni, pochowana została w Poniecu.

P. miała dziewięcioro dzieci, m. in.: Eugeniusza (zob.), Kamila (ur. 1 IV 1843), Gabrielę (17 I 1847–1918), nauczycielkę, pisarkę, pseud. Uriela, Walerię (zob.), Felicję (ur. 22 XII 1849), zamężną Kantakową, i Kazimierza (zob.).

 

Estreicher w. XIX; Nowy Korbut, XVI cz. 1 (bibliogr., wykaz, pseud.); Enc. Org., XII; Wpol. Słown. Biogr., (W. Albrecht-Szymanowska); – Brożek L., Zapomniane tłumaczki A. Jiráska, „Zwrot” 1951 nr 10; [Chociszewski J.] J. Ch., O życiu i pismach ks. kanonika Schmida, „Dwutyg. dla Kobiet” 1885 nr 12–15; Cmentarz zasłużonych na Wzgórzu Św. Wojciecha w Poznaniu, W. 1982 (o Walerii Puffke); Litwinow J., „Tygodnik Wielkopolski”, w: Zwierciadło prasy, Wr. 1978; – „Dwutyg. dla Kobiet” 1883 nr 16; „Gaz. Pol.” 1863 nr 183; „Kwart. Hist.” 1887 z. 4 (Hordyński Z.); „Tyg. Beletrystyczny i Nauk.” 1886 nr 37; – Nekrologi z r. 1890: „Ateneum” t. 4 s. 391–2, „Dzien. Pozn.” nr 244, „Kur. Pozn.” nr 301, „Wielkopolanin” nr 242; – Arch. Archidiec. w P.: Księgi chrztów parafii rzymskokatolickiej w Otorowie; IBL PAN: Kartoteka bibliograficzna (A. Bara), (tu także o córce P-owej Gabrieli); Inst. Filol. Pol. Uniw. Pozn.: Beutler S., Twórczość E. z Kurowskich Puffke, (mszp. pracy magisterskiej, sygn. M 643).

Wiesława Albrecht-Szymanowska

 
 

Chmura tagów

TAGI

Za pomocą tagów oznaczamy powiązania tematyczne postaci. Pozwalają one eksplorować serwis wg wybranych przez redakcję najważniejszych tematów dla danej postaci.

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.