INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Gabriel Godlewski     

Gabriel Godlewski  

 
 
1851 - 1909
Biogram został opublikowany w latach 1959-1960 w VIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Godlewski Gabriel (1851–1909), ziemianin, konserw. działacz społeczny. Ur. w Kępiu, pow. miechowski, syn Korneliusza i Emilii z Rayskich. Braćmi jego byli: Mścisław, Emil i Stefan. Studia wyższe agronomiczne rozpoczął na Uniw. Berlińskim, a ukończył na Lipskim. W r. 1889 zainicjował na zjeździe okolicznych ziemian w swoim majątku Klonowie utworzenie towarzystwa rolniczego. Jako zachowawczy publicysta występował G. na łamach warszawskiej „Niwy” i „Słowa”; zajmował się sprawami gminnymi i szkolnymi. Mobilizował młodzież ziemiańską do pracy społecznej. Celem przeciwdziałania walce klasowej głosił współpracę ziemiaństwa z chłopstwem, poprzez tworzenie kółek rolniczych. Miały one formę spółek udziałowo-komandytowych. W r. 1903 rzucił myśl wystawy rolniczej w Miechowie, która została istotnie zorganizowana i była silnie obesłana przez chłopów. W czasie rewolucji 1905 r. rozwijał akcję odciągania chłopów od wystąpień.

W r. 1906 ogłosił większą swą pracę, pt. O sprawie agrarnej. Nie przyjął ofiarowanego mu mandatu do Dumy, a zadowolił się prezesurą patronatu dozwolonych wówczas kółek rolniczych (1907). W r. 1909 władze rosyjskie nakazały mu opuścić granice państwa, co prawdopodobnie przyspieszyło jego śmierć w Bukowej Woli. Pochowany został na cmentarzu miechowskim.

 

Borkiewicz S., Historia organizacji roln.-społecznych w woj. kieleckim, Kielce 1935; Sokołowski B., „Gaz. Roln.” 1929 nr 46; – Arch. kośc. paraf. w Miechowie; Zbiory Zakł. Dok. IH PAN w Kr.: Teka życior. (notatki biograf. S. Borkiewicza).

Red.

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Ignacy Mościcki

1867-12-01 - 1946-10-02
prezydent II RP
 
 

Grzegorz Fitelberg

1879-10-18 - 1953-06-10
dyrygent
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Józef Wilhelm Ruszkiewicz

1802-03-11 - 1872-09-01
ksiądz
 

Jan Marian Hempel

1879-04-03 - 1932-09-22
generał brygady WP
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.