INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Giacomo Briano  

 
 
1586 - 1649-10-01
Biogram został opublikowany w 1936 r. w II tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Briano Giacomo (1586–1649), jezuita, architekt. Włoch, ur. w Mutine, do zakonu wstąpił w r. 1601. W ojczyźnie wyuczył się architektury; gdzie i pod jakim mistrzem, nie wiadomo. Gdy jezuici polscy w pierwszej połowie w. XVII rozwijali bardzo żywą działalność budowniczą, a nie mieli na miejscu dobrych architektów, zwrócili się do generała zakonu z prośbą o przysłanie im z Włoch uzdolnionego budowniczego. Generał wysłał w r. 1616/7 B-a, który na stanowisku generalnego architekta prow, polskiej spędził lat 15 do 1632. Ułożył plany kolegjum i kościoła w Przemyślu i Ostrogu, kierował robotami, oprócz tych miast, także we Lwowie, Łucku, Sandomierzu, objeżdżał inne kolegja, służąc radami. Zasługi dla barokowego budownictwa polskiego położył wielkie. Po wyjeździe z Polski pozostawał 3 lata na podobnem stanowisku w Austrji i we Włoszech (Ferrara). Ostatnie 10 lat życia, prawdopodobnie spowodu złego stanu zdrowia, spędził na lżejszych domowych zajęciach. Um. 1 X 1649 w Busseti pod Parmą.

 

Arch. Tow. Jez. Pol. Historia i Catalogi z l. 1617–1631, Austriae Catalogi, Veneta Catalogi, Necrologi (t. 121, f. 233); Paryż, B. Narodowa, Gabinet Rycin, Hd-4a, oryginalne plany dla Przemyśla i Ostroga; Mańkowski T., Lwowskie kościoły barokowe, Lw. 1932, 17; Autor artykułu przygotowuje pracę o B-ie.

Stanisław Bednarski T. J.

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Jan Wężyk

1575 - 1638-05-27
prymas Polski
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

  więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.