INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Giacomo Briano  

 
 
1586 - 1649-10-01
Biogram został opublikowany w 1936 r. w II tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Briano Giacomo (1586–1649), jezuita, architekt. Włoch, ur. w Mutine, do zakonu wstąpił w r. 1601. W ojczyźnie wyuczył się architektury; gdzie i pod jakim mistrzem, nie wiadomo. Gdy jezuici polscy w pierwszej połowie w. XVII rozwijali bardzo żywą działalność budowniczą, a nie mieli na miejscu dobrych architektów, zwrócili się do generała zakonu z prośbą o przysłanie im z Włoch uzdolnionego budowniczego. Generał wysłał w r. 1616/7 B-a, który na stanowisku generalnego architekta prow, polskiej spędził lat 15 do 1632. Ułożył plany kolegjum i kościoła w Przemyślu i Ostrogu, kierował robotami, oprócz tych miast, także we Lwowie, Łucku, Sandomierzu, objeżdżał inne kolegja, służąc radami. Zasługi dla barokowego budownictwa polskiego położył wielkie. Po wyjeździe z Polski pozostawał 3 lata na podobnem stanowisku w Austrji i we Włoszech (Ferrara). Ostatnie 10 lat życia, prawdopodobnie spowodu złego stanu zdrowia, spędził na lżejszych domowych zajęciach. Um. 1 X 1649 w Busseti pod Parmą.

 

Arch. Tow. Jez. Pol. Historia i Catalogi z l. 1617–1631, Austriae Catalogi, Veneta Catalogi, Necrologi (t. 121, f. 233); Paryż, B. Narodowa, Gabinet Rycin, Hd-4a, oryginalne plany dla Przemyśla i Ostroga; Mańkowski T., Lwowskie kościoły barokowe, Lw. 1932, 17; Autor artykułu przygotowuje pracę o B-ie.

Stanisław Bednarski T. J.

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.