INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Hanko Chełmski (z Chełmu, z Kaczkowic) h. Ostoja  

 
 
około 1390 - po 1440
 
Biogram został opublikowany w 1937 r. w III tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Chełmski Hanko (H. z Chełmu, z Kaczkowic), h. Ostoja, syn Katarzyny i Hanka z Chełmu, ur. się około r. 1390. Na widowni dziejowej pojawił się razem ze swymi braćmi w r. 1404. W przeciwieństwie do braci nie szukał urzędniczej kariery, lecz w służbie rycerskiej na królewskim dworze spędził całe niemal życie. Już jako młody rycerz odznaczył się w wielkiej wojnie z Krzyżakami, brał udział w bitwie pod Grunwaldem a później należał do wyborowych wojowników, którym król powierzył obronę Sztumu. Po upadku Sztumu wrócił rycerz królewski na dwór Jagiełły, a z władcą do Polski. Dalsze lata życia, zbiegły Hankowi na wyprawach wojennych, w sądach i na doglądaniu dziedzicznych majętności. Dbały o swoją schedę, prowadził proces nawet ze swym bratankiem Ściborem, lecz krótkotrwały ten spór nie wywarł głębszego wpływu na rodzinne stosunki, gdyż właśnie Hanko dał porękę za swego bratanka jego żonie Annie. Uchodzić musiał Ch. obok swego brata Piotra za osobę wpływową, gdy m. in. właśnie z nim razem podpisał w r. 1427 dokument królowi, że Kamieniec Podolski przekazany zostanie władcy w okresie siedmiu tygodni od chwili wydania go panom polskim; dowodzi to również, że w sporze króla z panami małopolskimi stał Ch. wiernie przy władcy, a przeciwstawiał się planom możnowładców. Fakt ten znajduje potwierdzenie i w tym, że podpisał on akt konfederacji korczyńskiej. Dzięki zapobiegliwości i łasce królewskiej zebrał Ch. spory majątek, na co wskazują jego poręki dotyczące poważnych sum. Wieści o Hance giną po r. 1440.

 

St. pr. p. pomn. II 1137, 1229, 1528, 2323, 2342, 2440, 2851; Długosz, Hist. Pol., IV; Arch. Kom. Prawn., VIII cz. 1; Inventarium… Privilegium… ed. Rykaczewski, Paryż 1862; Kod. Mp. IV.

Karol Piotrowicz

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.