INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Henryk Elzenberg      Henryk ELZENBERG - fot. w: Aleksander Kraushar, Palestra warszawska (...), Warszawa 1919, s. 234 - w zbiorach Biblioteki Narodowej w Warszawie - źródło kopii cyfrowej: POLONA.pl

Henryk Elzenberg  

 
 
1845 - 1899-09-07
Biogram został opublikowany w 1948 r. w VI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.

  

 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Elzenberg Henryk (1845–1899), prawnik, publicysta, redaktor. Ur. się w Warszawie. Pochodził z żydowskiej rodziny zasymilowanej. Ojcem jego był Jakób E., znany autor rozpowszechnionych podręczników szkolnych i książek religijnych dla młodzieży wyznania mojżeszowego. Henryk E. był katolikiem. Studia wyższe odbył na Wydziale Prawa warszawskiej Szkoły Głównej. Rychło, bo już na studiach, szukał ujścia dla swych zamiłowań literackich i publicystycznych. Po ukończeniu Szkoły Gł. brał żywy udział w ruchu literackim, wywołanym przez tzw. młodą prasę. Działalność dziennikarską rozpoczął w prasie warszawskiej. Był współpracownikiem »Gazety Handlowej«, należał do pierwszego zespołu redakcyjnego »Niwy«, której był jednym z założycieli, pisywał w »Nowinach«. Już wtedy należał do wybitniejszych współpracowników warszawskiego »Przeglądu Tygodniowego« (1867–71). Pracował on wówczas nad filozofią i naukami prawnymi, stąd zamieszczał w »Przeglądzie« artykuły filozoficzne, społeczne i ekonomiczne. Tymi pracami wywarł wpływ na filozoficzny kierunek tego pisma, zapoznawał czytelników w popularny sposób z modnym pozytywizmem. Wreszcie był współwłaścicielem i redaktorem »Opiekuna Domowego«, zamienionego potem na »Tygodnik Powszechny«. Sporo prac publicystycznych podpisywał pseudonimem Jarosław Górski. W okresie intensywnej pracy publicystyczno-dziennikarskiej tłumaczył E. na język polski K. Montesquieugo Uwagi nad przyczynami wielkości i upadku Rzymian (W. 1869); podał we własnym streszczeniu tłumaczenie F. Bastiata Pogadanek popularnych o ekonomii politycznej (W. 1869), dał własne Pogadanki o ekonomii politycznej (W. 1870); w końcu przełożył wraz z L. Mikulskim L. Buchnera: Siła i materia (Lwów). Drugi okres życia E-ga od połowy ósmego dziesiątka ubiegłego wieku aż do śmierci przypadł na pobyt w Łodzi. Tutaj rozwinął ożywioną działalność społeczną, a niestrudzona jego żywotność szła w dwóch kierunkach: adwokatury i dziennikarstwa. Był adwokatem przysięgłym oraz doradcą prawnym największej łódzkiej firmy przemysłowej K. Scheiblera. Cieszył się opinią doskonałego obrońcy. Pierwszym krokiem na polu dziennikarstwa w Łodzi była jego współpraca w »Gazecie Łódzkiej«, po której upadku wszczął usilne starania o założenie niezależnej polskiej gazety. Zachody w tym kierunku uwieńczył stworzeniem poważnego organu polskiego na prowincji: dnia 5 I 1884 r. wyszedł pierwszy numer »Dziennika Łódzkiego«, którego był kierownikiem przez lat siedem, współredaktorem i publicystą. Słusznie też E. nosi miano pioniera i ojca polskiego dziennikarstwa w Łodzi. Pod koniec życia poświęcił się wyłącznie adwokaturze, w której zyskał szeroką wziętość. Zmarł na chorobę serca, będąc na kuracji w Nauheimie dnia 7 IX 1899. Zwłoki jego zostały sprowadzone do kraju. Żoną jego była Jadwiga Zlasnowska, poetka, współpracownica, a od r. 1889 członek redakcji »Dziennika Łódzkiego«.

 

Fotografie E. znajdują się w nr nr: 353 z r. 1889 i 38 z r. 1889 »Tygodnika Ilustrowanego«.

Mieszkowski A., Prasa prowincjonalna, I, Łódź, »Tyg. Ilustr.« 1889, nr 353; Row. Wł., Ś. p. Henryk Elzenberg, tamże 1899, nr 38; Rosenberg A. Początki prasy polskiej w Łodzi. »Głos Poranny« (nr jubileuszowy), Łódź 1938; oraz prasa warszawska.

Roman Kaczmarek

 

 
 

Powiązane zdjęcia

   

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.