INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Henryk Kalow  

 
 
ok. 1400 - ok. 1470
Biogram został opublikowany w latach 1964-1965 w XI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Kalow Henryk (ok. 1400 – ok. 1470), bibliotekarz, duchowny. Pochodził prawdopodobnie ze znanej w XV w. rodziny gdańskiej, w r. 1462 należał do grona seniorów «bractwa księży» (Priesterbrüderschaft) przy kościele Najśw. Panny Maryi w Gdańsku, następnie był altarystą (wikarym) i opiekunem biblioteki tegoż kościoła. Nie wiadomo, gdzie K. się kształcił; może immatrykulowany na uniwersytecie w Lipsku w r. 1419, otrzymujący godność «baccalaureus artium» w r. 1420 Henryk Kalow, urodzony w Chojnicach, jest tą samą postacią co K.

K. zasłużył się szczególnie jako opiekun ufundowanej w r. 1413 biblioteki kościoła Najśw. Panny Maryi, od r. 1457/8 umieszczonej w kaplicy WW. Świętych. Stworzył z niej poważny ośrodek wiedzy, pracując 10 lat bezinteresownie. Wyróżnił się też jako bibliotekarz-praktyk. Uporządkował mianowicie rękopisy według treści, sporządził na wklejkach krótkie skorowidze (repertoria), tytuły nagłówkowe umieścił na górnej okładce w metalowej ramce, opatrzył księgi sygnaturami i przygotował katalog (rkp. z 1470), częściowo własnoręcznie przez niego napisany, składający się z dwóch części (obie w czasie ostatniej wojny zaginęły). Oprawy, które K. kazał sporządzić dla rękopisów, pochodzą z gdańskiego warsztatu introligatorskiego, posługującego się zespołem tłoków ujętych przez badaczy niemieckich w tzw. «Drachengruppe». Swój własny księgozbiór przekazał K. Bibliotece Mariackiej, co potwierdzają na rękopisach własnoręczne jego podpisy «Henrici Calou». Zasób Księgozbioru Mariackiego pod koniec jego działalności był – jak na owe czasy – duży, obejmował 139 pozycji, z których ostatnią wojnę przetrwało 106 w Bibliotece Gdańskiej PAN. K. zmarł w Gdańsku ok. r. 1470. Współcześni nadali mu tytuł «erector et institutor librariae».

 

Altpreuss. Blogr.; Jędrzejowska H., Pelczarowa M., Katalog inkunabułów Biblioteki Miejskiej w Gdańsku, Gd. 1954 s. 273; – Günther O., Die Handschriften der Kirchenbibliothek von St. Marien in Danzig, Danzig 1921 s. 3, 6, 12, 16, 30, 603; Simson P., Geschichte Danzigs, Danzig 1913–8 I 174, 317, IV 85; – „Mitteil. d. Westpreuss. Gesch.-vereins”, XX 12.

Maria Pelczarowa

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.