INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Jakub Raciborski  

 
 
1882-07-15 - 1926-06-03
Biogram został opublikowany w 1986 r. w XXIX tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Raciborski Jakub, pseud. Kuba (1882–1926), poeta ludowy. Ur. 15 VII we wsi Mokre Lipie (Zamojszczyzna), był synem rolnika gospodarującego na sześciu morgach (odziedziczonych przez matkę z domu Kyc).

Czytać i pisać nauczył się R. u miejscowego organisty, wiedzę o świecie zdobywał drogą samouctwa, głównie za pośrednictwem czasopism ludowych, np. „Zorzy”, „Gazety Świątecznej”; ich redaktorom – Mieczysławowi Brzezińskiemu i Konradowi Prószyńskiemu – poświęcił osobne wiersze nagrobne. Zajmował się pracą na roli w gospodarstwie ojca w Mokrem Lipiu, bystro obserwował życie i miejscowe stosunki społeczne. Szczególnie interesowały go kwestie oświaty na wsi. Ok. r. 1896 zaczął pisać wiersze, proste, bezpretensjonalne «rymowanki», często przypominające prozę, pisane niezbyt poprawną polszczyzną. Adresowane do ludu wiejskiego, zawierały rady i pouczenia, mówiły o obowiązkach patriotycznych. Tematyka niektórych wierszy wiązała się z aktualnymi wydarzeniami społeczno-politycznymi. W l. 1908–9 R. współpracował z „Zaraniem” i „Nową Jutrzenką”, której redaktor ks. Antoni Kwiatkowski zwrócił uwagę na jego talent. Na łamach tych czasopism R. opublikował kilkanaście wierszy oraz parę artykułów w formie listów do redakcji. W r. 1913 w Lublinie ukazał się Zbiorek wierszy i poezji ludowych R-ego, opublikowany staraniem ks. Kwiatkowskiego. Znalazły się tu wiersze drukowane wcześniej w czasopismach, wiersz autobiograficzny Opis mego życia, utwory o charakterze społeczno-programowym, np. Do rodziców, Do młodzieży, Do ludzi uczonych zaniedbujących się w obowiązkach obywatelskich, Nieśmy oświatę, drobne wiersze liryczne, pieśni religijne (np. Pieśń majowa). Zajmował się też R. pracą społeczną. W l. 1904–6 współdziałał ze Stanisławem Moskalewskim, późniejszym woj. lubelskim. W r. 1918 należał do POW, organizował w rodzinnej wsi teatr amatorski. Zmarł na gruźlicę prawdopodobnie w Mokrem Lipiu 3 VI 1926.

Z małżeństwa z Katarzyną Jasińską z Radecznicy (zm. 4 X 1904) R. miał syna Bronisława (zm. 30 III 1904).

Stanisław Pigoń uwzględnił twórczość R-ego w Wyborze pisarzy ludowych, a w „Zarysie nowszej literatury ludowej” pisał o nim: «Uczuciowość jego pogodna wypowiada się w przywiązaniu do ziemi, do zjawisk przyrody ojczystej, pracy na roli, ale formy wyrazu bardziej artystycznej nie osiąga».

 

Kobierzycki L., Włościanin-poeta, „Kron. Pow. Zamojskiego” 1918 nr 16 s. 52–4; Pigoń S., Zarys nowszej literatury ludowej, Kr. 1946 s. 152, 218 (tu data śmierci: 1928); – [tenże], Wybór pisarzy ludowych, Wr. 1948 s. 187–91; – IBL PAN: Kartoteka bibliograficzna (A. Bara).

Cecylia Gajkowska

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Marian Dąbrowski

1878-09-27 - 1958-09-27
dziennikarz
 

Maria Malicka

1900-05-09 - 1992-09-30
aktorka filmowa
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Marian Piotr Sokołowski

1894-02-22 - 1939-01-18
botanik
 

Tadeusz Rittner

1873-05-31 - 1921-06-19
pisarz
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.