INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Jan Cetner h. Przerowa  

 
 
brak danych - przed IX 1734
Biogram został opublikowany w 1937 r. w III tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Cetner Jan, h. Przerowa († 1734), kuchmistrz w. kor., syn Franciszka, woj. smoleńskiego, i Anny z Tarłów, należał do koła najzaufańszych dworaków Augusta II obok J. Kl. Branickiego, J. A. Lipskiego itp. Dopuszczony do »okrągłego stołu« królewskiego, starał się, acz bezskutecznie, o rękę Anny Orzelskiej, osiągnął jednak tylko starostwo kamionackie oraz kuchmistrzostwo. Za żonę pojął Szczuczankę, wdowę po generale art. Kątskim. Podjąwszy się w lutym 1733 r. poselstwa od prymasa do Drezna z notyfikacją, śmierci Augusta II, umiał jego następcy sprzedać swe usługi na elekcji za pierścień wartości 6000 tal. Odtąd uchodził za filar polityczny całej rodziny. W konfederacji wiszeńskiej za »piastem« figuruje jako pierwszy konsyliarz. Uchwały konwokacji zaprzysiągł jako poseł ruski, ale już z kilku »salwami« w imię wolnej elekcji (23 V 1733). Na sejmiku przedelekcyjnym wiszeńskim (14 VII) wywołał rozłam z dużym despektem dla wojewody ruskiego Czartoryskiego; po obiorze Leszczyńskiego uszedł na Pragę do obozu rosyjskiego i był obecny przy obwołaniu Augusta III, chociaż nazwiska swego pod manifestem augustowczyków nie położył. Zmarł przedwcześnie u progu obiecującej kariery, przed wrześniem 1734 r.

 

Złota Księga XXIV; Guerrier (Gerje), Borba za polskij prestoł, Moskwa 1863, 270, 349, 469; Morawski K. M., Źródło rozbioru Polski, P. 1935; Prochaska, Lauda wiszeńskie, Lw. 1928, IV 7, 17, 19, 21, 26, 96.

                                           Władysław Konopczyński

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Postaci powiązane

   
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.