INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Jan Chryzostom Kostrzewski  

 
 
brak danych - 1757
 
Biogram został opublikowany w latach 1968-1969 w XIV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Kostrzewski (Kostrzemski, Kostrzębski, Kostrzęmbski) Jan Chryzostom (zm. 1757), lekarz. Ur. w Warszawie, był synem Mateusza, aptekarza, rajcy i wójta warszawskiego (zm. 1746). Medycynę studiował pod kierunkiem A. de Jussieu i E. Marcota w Montpellier, gdzie w r. 1740 doktoryzował się na podstawie pracy Dissertatio medica de febrium causis hipoteses, (Montpellier 1740). Ks. A. Łabiszewski, spowiednik królowej Marii Leszczyńskiej, wprowadził go w świat naukowy paryski, a A. Winslow opublikował wyniki jego badań anatomicznych w „Histoire de l’académie royale de sciences” (Paris 1740 s. 51 i n.). Powróciwszy do kraju, zasłynął K. jako wzięty lekarz; w r. 1750 mianowany został radcą dworu i lekarzem nadwornym Augusta III, w r. 1755 wybrano go radcą Warszawy. Prowadził też odziedziczoną po ojcu aptekę. Spore dochody umożliwiły mu stopniowo nabycie wielu kamienic w Warszawie. Żonaty był z Marią Schindler, z którą miał syna Jakuba, lekarza, i córkę Annę Lageni, żonę nadwornego chirurga. Zmarł w r. 1757 w Warszawie. Wdowa wyszła w trzy lata później za mąż za mjra Józefa Szubalskiego, radcę dworu.

 

Giedroyć, Źródła do dziej. medycyny, s. 372–6; Janocki, Lexicon, II 182, 187; Kośmiński, Słownik lekarzów, s. 240; – Źródła do dziejów Warszawy. Rejestry i taryfy nieruchomości 1510–1770, W. 1963.

Stanisław Brzozowski

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Jan Dekert

1738-02-13 - 1790-10-04
prezydent Warszawy
 

Stanisław Szembek

1650 - 1721-08-03
prymas Polski
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.