INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Wojciech Bartochowski h. Rola      Wojciech BARTOCHOWSKI, Fvlmen Orientis Ioannes III rex Poloniarvm ter maximvs (...), Kalisz 1684 - w zbiorach Biblioteki Narodowej w Warszawie - źródło kopii cyfrowej: POLONA.pl

Wojciech Bartochowski h. Rola  

 
 
1648 - 1708
Biogram został opublikowany w 1935 r. w I tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Bartochowski Wojciech (1648–1708), h. Rola z Łęczyckiego, jezuita. Do zakonu wstąpił w r. 1664, studja teolog. odbył w Rzymie, w kraju wykładał retorykę w Gdańsku i Lublinie, był przełożonym w Piotrkowie i Bydgoszczy, 12 lat kaznodzieją na dworze bisk. Andrzeja Załuskiego, wreszcie kaznodzieją u Św. Piotra w Krakowie, gdzie um. 26 IX 1708 r., zaraziwszy się na posłudze zapowietrzonym. Słynął w Polsce jako świetny mówca; najsławniejszym był jego w rzeczy samej wspaniały panegiryk na cześć zwycięzcy pod Wiedniem: Fulmen Orientis (Kalisz 1684), ofiarowany Janowi III przez jezuitów polskich, zawierający opis odsieczy. Łacina klasyczna, styl jędrny, plastyczny, pełen ekspresji, lekko barokowy w najlepszem tego słowa znaczeniu – te zalety sprawiają, że można zaliczyć Fulmen do najlepszych utworów polskiej prozy łacińskiej.

 

Archiwum Centralne T. J. Pol., 69, Necrologi Poloniae, fol. 134; Korbut, I 551; Górski K. M., Król Jan III w poezji polskiej XVII w. (Pisma literackie, 141).

Stanisław Bednarski T. J.

 
 

Chmura tagów

TAGI

Za pomocą tagów oznaczamy powiązania tematyczne postaci. Pozwalają one eksplorować serwis wg wybranych przez redakcję najważniejszych tematów dla danej postaci.

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.