INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Jan Schilling zw. Solidus  

 
 
ok. 1483 - 1518-09-28
Biogram został opublikowany w 1994 r. w XXXV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Schilling Jan zw. Solidus h. własnego (ok. 1483–1518), humanista, kanonik krakowski i prepozyt wrocławski. Ur. w Krakowie z początkiem lutego (6 II?), był synem rajcy krakowskiego Fryderyka (zob.) i jego pierwszej żony Agnieszki z Berów, przyrodnim bratem Fryderyka (zob.) i Justa (zob.).

Zapewne to S. immatrykulował się 26 X 1496 na Uniw. Krak. («Johannes Federici de Cracovia»). Wkrótce wyjechał na dalsze studia do Paryża, gdzie w r. 1502 uzyskał stopień bakałarza, w r. 1503 licencjata sztuk wyzwolonych. W czasie pobytu w Paryżu zbliżył się do tutejszego środowiska humanistycznego. Mieszkał w domu drukarza H. Etienne’a, w którego oficynie był (wg J. Ptaśnika) korektorem. Utrzymywał bliskie kontakty z gronem skupionych wokół Etienne’a młodych humanistów, jak J. Rabirius, Volgazzi (Volgatius) de Prato, P. Porto z Krety, P. Fontanus z Brugii, B. Rhenanus. W r. 1505 Etienne dedykował S-owi oraz Volgazziemu wydany w swej drukarni utwór L. Lazareliego „Dialogus Crater Hermetis” (znany tylko z opisu bibliograficznego). S. pozyskał sympatię francuskiego filozofa terministy J. Lefevre’a (J. Faber Stapulensis), z którym odbył kilka podróży naukowych. Z Paryża wyjechał S. zapewne w r. 1507 do Włoch. Opuszczając Paryż, pozostawił w oficynie Etienne’a swoje rękopisy, wśród których jego kolega Volgazzi odnalazł m.in. wstęp Fabra do „Polityki” Arystotelesa. Volgazzi doniósł o tym przebywającemu w Rzymie S-owi w liście z 12 IX 1508. Wydobyty z papierów S-a odpis pracy „Jacobi Fabri Stapulensis in Politica Aristotelis introductio” ogłosił Volgazzi w dodatku do dziełka „Artificialis introductio in decem Ethicorum libris Aristotelis” (wyd. w Strasburgu w r. 1511), dedykując go «Joanni Solido Cracoviensi». W Rzymie studiował S. prawo i, niewątpliwie w rzymskiej Sapienzy, uzyskał doktorat dekretów, z tym bowiem tytułem oraz prowizją papieską na plebanię w Starym Korczynie pojawił się w Krakowie na wiosnę 1513 i złożył w radzie miejskiej, w obecności braci Stanisława i Erazma, testament. Zapewne w 1. poł. 1514 otrzymał kanonię w katedrze wrocławskiej, 29 X t.r. dostał od Zygmunta I prezentę na kanonię w kolegiacie św. Jerzego. Prawdopodobnie wkrótce ponownie wyjechał do Włoch, w każdym razie w działach rodzinnych po śmierci ojca nie brał udziału. Pobyt w Rzymie wykorzystał dla zdobycia dalszych beneficjów kościelnych, m.in. kantorii łęczyckiej i archidiakonatu zawichojskiego, prepozytury w kolegiacie św. Floriana w Krakowie (prezenta przed 14 II 1515, instalacja – 18 VIII 1516) oraz plebanii w Bochni. W r. 1518 otrzymał z prowizji apostolskiej kanonię w katedrze krakowskiej (po 7 V 1518) i prepozyturę w katedrze wrocławskiej (10 V 1518). W drodze powrotnej do kraju zmarł 28 IX 1518 w Feldkirch i tam został pochowany. W Krakowie uczczony został epitafium (nie istnieje) ufundowanym przez braci w wawelskiej katedrze. Serdeczne wspomnienie poświęcił mu Lefevre w liście do Rhenanusa (9 IV 1519), polecając modłom jego i przyjaciół bazylejskich «duszę naszego najukochańszego Jana z Krakowa».

S. przyczynił się do zaznajomienia krakowskiego środowiska naukowego z poglądami swego mistrza Lefevre’a, o czym świadczy wzrastająca od r. 1510 liczba wydań pism francuskiego terministy w oficynach krakowskich, ogłoszonych głównie przez profesora Uniw. Krak. Grzegorza ze Stawiszyna.

W literaturze S. bywa mylony ze swoim imiennikiem Janem Schillingiem zw. Czepielem, synem rajcy poznańskiego Jana (zob.).

 

Estreicher; Hist. Nauki Pol., VI; Niesiecki; Łętowski, Katalog bpów krak., IV; – Barycz, Hist. UJ; tenże, Polacy na studiach w Rzymie; Bauch G., Schlesien und Universität Krakau im XV u. XVI Jahrhundert, „Zeitschr. des Vereins für Geschichte Schlesiens” Bd 41: 1907 s. 159 (pomylony z Janem Schillingiem zw. Czepielem); Kot S., Polska złotego wieku a Europa, W. 1987; Zimmermann G., Das Breslauer Domkapitel im Zeitalter der Reformation und Gegenreformation (1500–1600), Weimar 1938; – Album stud. Univ. Crac., II 40; Cracovia impressorum XV et XVI saeculorum, Ed. J. Ptaśnik, Lw. 1922; Matricularum summ., IV 2335, 2385; Starowolski. Monumenta Sarmatarum; – Arch. Kapituły Katedralnej w Kr.: Acta actorum II k. 323, 329; AP w Kr. Oddz. Miejski: rkp. 772 (Liber testamentorum) k. 197.

Leszek Hajdukiewicz

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.