INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Jerzy Roland (właściwie Jerzy Konopka)     

Jerzy Roland (właściwie Jerzy Konopka)  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1988-1989 r. w XXXI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Roland Jerzy (ok. 1900 lub 1903–1940), aktor. Był synem Teodora (zob.) i Heleny Marii z Szymborskich.

R. studiował prawo i nauki polityczne w Paryżu, gdzie pracował jako dziennikarz i urzędnik polskiego konsulatu. W r. 1929 wrócił do kraju i rozpoczął karierę aktorską. Związany był wyłącznie ze scenami Warszawy. Początkowo występował w teatrach rewiowych: od października 1929 do sierpnia 1931 w «Morskim Oku» (m. in. jako konferansjer), a w sezonie 1931/2 w «Wesołym Oku». Następnie przeszedł do teatrów dramatycznych i od kwietnia 1932 występował w Teatrze Narodowym, Nowym i Letnim; od r. 1934 grał także na innych scenach koncernu teatralnego Tow. Krzewienia Kultury Teatralnej, w sezonach 1936/7 i 1937/8, głównie w Teatrze Polskim i Małym, w sezonie 1938/9 znowu w Teatrze Narodowym. Wg Jana Kreczmara był to «jeden z czołowych amantów komediowych młodego pokolenia»; sukcesy odnosił także w repertuarze poważnym. Ważniejsze role to: tytułowa i Robert w komediach J. Devala „Stefek” i „Mademoiselle”, Wacław w „Zemście” A. Fredry, Julek w „Niedobrej miłości” Z. Nałkowskiej, Rousseau w „Lecie w Nohant” J. Iwaszkiewicza, George w „Naszym mieście” T. Wildera, Fonsio w „Weselu Fonsia” R. Ruszkowskiego. Grał też w kilku filmach („Bohaterowie Sybiru”, reżyseria M. Waszyński, 1936, „O czym marzą kobiety”, reżyseria A. Marten, 1937, „Szczęśliwa trzynastka”, reżyseria M. M. Czauski, „Zapomniana melodia”, reżysera K. Tom, 1938). Współpracował z Polskim Radiem jako autor tekstów, spiker i aktor, m. in. w pełnych humoru dialogach z Tadeuszem Bocheńskim. Był nadto autorem tekstów kabaretowych i piosenek, pisał felietony i poezje. W czasie okupacji niemieckiej podczas drugiej wojny światowej, był początkowo kelnerem. W r. 1940, podczas próby przedostania się za granicę, został przez Niemców aresztowany i osadzony w więzieniu w Muszynie, gdzie popełnił samobójstwo.

Pierwszą żona R-a była tancerka Alina Welińska, z którą miał syna Juliusza (1924–1977), aktora teatrów warszawskich, wieloletniego lektora i aktora Polskiego Radia; drugą żoną była Aniela z domu Miszczyk, 2. v. Dzwonkowska (1913–1983), najpierw tancerka rewiowa, następnie wieloletnia aktorka scen warszawskich.

 

Słown. Teatru Pol. (bibliogr., ikonogr., fot.); – Kwiatkowski M. J., Narodziny Polskiego Radia, W. 1972; tenże, Tu Polskie Radio Warszawa…, W. 1980; – Kreczmar J., Drugi notatnik aktora, W. 1971 (fot.); – „Stolica” 1983 nr 32.

Krystyna Zawadzka

 
 

Chmura tagów

TAGI

Za pomocą tagów oznaczamy powiązania tematyczne postaci. Pozwalają one eksplorować serwis wg wybranych przez redakcję najważniejszych tematów dla danej postaci.

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Postaci powiązane

   
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

  więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Wojciech Hilary Rostworowski

1877-01-13 - 1952-03-17
prawnik
 

Tomasz Szajer

1860-12-10 - 1914-08-16
działacz ruchu ludowego
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.