INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Józef Antoni Lossow  

 
 
1874-06-13 - 1950-03-11
Biogram został opublikowany w 1972 r. w XVII tomie Polskiego Słownika Biograficznego
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Lossow Józef Antoni (1874–1950), ziemianin, działacz gospodarczy, powstaniec wielkopolski. Syn Aleksandra i Joanny z Lossowów, ur. 13 VI w Gryżynie w pow. kościańskim. Szkołę średnią ukończył w Poznaniu. Po studiach rolniczych w Halle gospodarował początkowo w Boruszynie w pow. czarnkowskim, od r. 1910 w Gryżynie. Biorąc żywy udział w akcji odczytowej w Kółkach Rolniczych, był propagatorem technizacji rolnictwa. Prowadził tę działalność i w czasie pierwszej wojny światowej, także na terenie okupowanego przez Niemców byłego Król. Pol. W czasie powstania wielkopolskiego wstąpił w randze porucznika do tworzącego się wojska i organizował pułk Konnych Strzelców Straży Poznańskiej, przemianowany na 1 p. Ułanów Wielkopolskich, wreszcie na 15 p. Ułanów Poznańskich. Był od 27 XII 1918 do 21 I 1919 pierwszym dowódcą tej formacji. W końcu stycznia 1919 r. wyjechał do Kolonii i Londynu na czele komisji dla zakupu koni dla wojska. W l. 1919–21 był prezesem komisji remontowej przy Dowództwie Okręgu Gen. Poznań. Do rezerwy w randze majora 15 p. Ułanów Poznańskich przeszedł w r. 1921 i aż do r. 1939 był prezesem Związku Oficerów Rezerwy tego pułku. W Gryżynie, którą pod względem rolniczym postawił na bardzo wysokim poziomie, prowadził na wielką skalę hodowlę koni remontowych.

Zwolennik postępu w dziedzinie techniki i organizacji, w latach międzywojennych był L. jednym z ziemian wielkopolskich najsilniej zaangażowanych w życie przemysłowe kraju. Teren jego działalności to przede wszystkim gorzelnictwo. Przez wiele lat był prezesem Zachodnio-Polskiej Spółki Okowicianej, prezesem rady nadzorczej Zachodnio-Polskiego Zjednoczenia Spirytusowego, członkiem Państwowej Rady Spirytusowej, członkiem rady nadzorczej zakładu przerobu ziemniaków «Lubań–Wronki», zakładów rektyfikacji «Akwawit» w Poznaniu i «Rektyfikacja Warszawska» w Warszawie, Polskiego Zrzeszenia Wódczanego w Warszawie, wreszcie Polskiego Przemysłu Cukrowniczego. Z ramienia Zachodnio-Polskiego Zjednoczenia Spirytusowego wszedł w r. 1927 do Rady Banku Handlowego w Warszawie, której członkiem był do r. 1934. Poza tym należał do Rady Nadzorczej Cukrowni «Kościan», fabryki czekolady «Goplana» i organizacji eksportującej wódkę «Spirytus». Intensywnie działał na terenie kościańskiego sejmiku powiatowego, a także przy organizacji lokalnych oddziałów Ligi Obrony Przeciwlotniczej. Miarą zaufania, jakim się cieszył, było bardzo częste powoływanie go do opieki nad małoletnimi, do działów i sądów polubownych. L. nie był związany z żadnym stronnictwem politycznym; stosunkowo najbliższy był tym ziemianom, którzy stali na stanowisku współpracy z pomajowymi rządami. W r. 1929 odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Lata drugiej wojny światowej spędził w Warszawie. Umarł w Poznaniu 11 III 1950. Ożeniony był (21 VI 1904) z Heleną Szembekówną (zm. 18 VIII 1965), córką Aleksandra i Marii Engeström.

Syn Aleksander (1910–1944), adoptowany przez wuja Wacława Niemojowskiego, nosił nazwisko Lossow-Niemojowski. Porucznik rezerwy 15 p. ułanów, ciężko ranny w r. 1939 w bitwie pod Piątkiem koło Walewic, potem czynny w Armii Krajowej (AK) na terenie Warszawy (pseud. Alik). W randze rotmistrza walczył w powstaniu warszawskim. Ranny na Woli 5 VIII 1944, umieszczony w szpitalu Karola i Marii, został dnia następnego wraz z innymi znajdującymi się tam rannymi rozstrzelany przez Niemców. Odznaczony dwukrotnie Krzyżem Virtuti Militari, czterokrotnie Medalem Wojska Polskiego, miał ponadto Złoty Krzyż Zasługi i Krzyż AK.

 

Łoza, Czy wiesz, kto to jest?, (fot.); Żychliński; – Czarnecki J. J., Zarys historii wojennej 15 pułku Ułanów Poznańskich, W. 1929; Dzieje 15 pułku Ułanów Poznańskich, Oprac. zbiorowe pod red. P. Zaremby, Londyn 1962; Landau Z., Oligarchia finansowa Drugiej Rzeczypospolitej, „Przegl. Hist.” T. 62: 1971 s. 84; – „Głos Wpol.” 1950 nr 72; „Rocznik Informacyjny o Spółkach Akcyjnych w Polsce” (potem) „Rocznik Polskiego Przemysłu i Handlu” 1929 i n.; „Żołnierz Wpol.” R. 6: 1925 nr 5; – Arch. Państw. w P.: Akta wielkiej własności ziemskiej 937; – Informacja rodziny.

Włodzimierz Dworzaczek

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Władysław Tatarkiewicz

1886-04-03 - 1980-04-04
filozof
 

Bronisław Wilhelm Pieracki

1895-05-28 - 1934-06-15
polityk
 

Ryszard Jerzy Kukliński

1930-06-13 - 2004-02-11
pułkownik LWP
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Jakub Ignacy Rogowicz

1839-07-15 - 1896-11-25
lekarz
 
 
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.