INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Józef Bielawski  

 
 
Biogram został opublikowany w 1936 r. w II tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Bielawski Józef (1795–1837), ceniony skrzypek. Pracował od r. 1811 w Warszawie, był członkiem orkiestry Teatru Narodowego, a gdy w r. 1833 otworzono Teatr Wielki, B. został i w nim członkiem orkiestry, pełniąc obie te funkcje razem przez 26 lat. Początkowo był czwartym skrzypkiem, ale dzięki swemu talentowi i wzrastającemu doświadczeniu zajął wkrótce miejsce pierwszego skrzypka i solisty w orkiestrze teatralnej. Był też jako wirtuoz wysoko przez współczesnych muzyków i znawców ceniony; gra jego odznaczała się pewnością brzmienia i czystością intonacji, które to zalety stawiały go w rzędzie wybitniejszych artystów. Produkował się również w Wiedniu. Obok pracy orkiestrowej poświęcił się też pracy pedagogicznej, obejmując stanowisko profesora Konserwatorjum Warszawskiego jako nauczyciel instrumentów strunowych. Jako pedagog bardzo sumienny wykształcił w swym 26-cioletnim okresie pracy zawodowej wielu solidnych skrzypków, a wyniki swego wieloletniego doświadczenia pedagogicznego utrwalił w opracowanej przez siebie szkole na skrzypce. Był też zamiłowanym kameralistą, około 1834 r. grywał stale w Resursie I skrzypce w kwartetach. Głęboko religijny, brał żywy udział w muzyce kościelnej jako wykonawca lub dyrygent. Zmarł w Warszawie 3 VII 1837, osierociwszy żonę i dzieci. Staraniem krewnych i przyjaciół stanął na Powązkach skromny grób B-ego. O jego znaczeniu i ogólnej sympatji może i to świadczyć, że na pogrzebie jego kilkudziesięciu artystów i amatorów muzycznych śpiewało »Wieczny odpoczynek«, świeżo ułożony przez Ign. Dobrzyńskiego, na nabożeństwie zaś uroczystem za duszę zmarłego wykonano »Requiem« Kozłowskiego, w którem wzięła udział orkiestra wraz z chórami w liczbie stu osób pod dyrekcją Kurpińskiego.

 

»Kur. Warsz.«, 4 i 6 VII 1837; Enc. Org.; W. Enc. II.; Podr. Encykl., »Przegl. Tyg.« 1894, I 436; Sowiński A., Les musiciens polonais, Paris 1857, 87; tenże, Słownik muzyków polskich, Paryż 1874, 22.

Feliks Starczewski

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Aleksander Wielopolski

1803-03-13 - 1887-12-30
polityk
 
 

Józef Unger

1817-04-13 - 1874-02-20
wydawca
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Aleksander Stankiewicz

1804 - 1879-10-10
lekarz
 

Józef Smoliński

1809? - 17 lub 21 grudnia 1886
powstaniec listopadowy 1830
 

Andrzej Jerzy Mniszech

1823-11-21 - 1905-05-11
malarz
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.