INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Józef Drohojowski h. Korczak      Herb Józefa Drohojowskiego, syna Rojowskiej, męża Wolskiej - fragment: wywód przodków Drohojowskich, Lwów, 12 września 1782 r. - w zbiorach Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie - Akta osób i rodzin, nr 240 - żródło kopii cyfrowej: agad.gov.pl

Józef Drohojowski h. Korczak  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1939-1946 w V tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Drohojowski Józef (ok. 1694–1770), h. Korczak, kasztelan przemyski, syn Jana kaszt. czernihowskiego i Marianny z Rojowskich. W r. 1712 udał się za granicę na studia, czy też dla poznania świata i nabrania ogłady; wrócił w r. 1714. Przez małżeństwo z Barbarą Wolską, córką Aleksandra, stolnika halickiego, i Anny z Brzuchowskich, doszedł do znacznego majątku, ale też uwikłał się w nieskończony szereg procesów. Owe procesy i transakcje prawne oraz zabiegi gospodarskie wypełniły mu przeważną część życia (nazywano go z powodu posiadania miasteczka Krukienic »panem na trzystu szewcach«. Do r. 1733 nie widać w źródłach śladu jego działalności publicznej. Podczas bezkrólewia dał się zrazu kuchmistrzowi J. Cetnerowi pociągnąć na stronę saską i 20 III t. r. został wybrany na konsyliarza do boku J. Siemieńskiego marszałka konfederacji wdztwa ruskiego i do miejscowego sądu kapturowego. Po obiorze Leszczyńskiego »jako non degener ojczyzny syn« dał się zaprosić do grona konsyliarzy patriotycznej konfederacji przemyskiej (30 IV 1734), a od sierpnia t. r. sprawował godność chorążego w pospolitym ruszeniu. 14 III 1735 podpisuje już sancita sejmiku zwołanego przez Augusta III; za ten akt submisji i za komisarstwo w trybunale radomskim (1736) nagrodzony tytułem stolnika żydaczowskiego (1737) i dożywociem na części majątku Koniuszki. Wybierany później raz po raz do samorządowej komisji dla rozdziału czopowego, pilnie upominał się o gratyfikacje. Na sejm walny posłował pierwszy raz w r. 1740 z Sandomierszczyzny, zasiadał wtedy w deputacji obrachunkowej skarbu kor. i domagał się 1/3 części przyszłego czopowego dla województwa. Od r. 1748 chorąży żydaczowski, przyjął 23 VI 1750 w Sądowej Wiszni mandat na sejm nadzwyczajny warszawski. Potrosze przylgnął do partii Czartoryskich i 6 II 1764 został konsyliarzem konfed. ruskiej przy księciu Adamie; syna Jana wykierował na posła na konwokację, sam posłował na elekcję, po czym witając elekta Stanisława Aug. Poniatowskiego podał mu projekty do reform. 2 I 1765 mianowany kasztelanem przemyskim; w r. 1767 rad nie rad przystąpił do konfed. radomskiej, ale podyktowanego przez pułk. rosyjskiego Carra skryptu nie podpisał i z Radomia wyjechał. Później choć się ociągał z przystąpieniem do powstańczej konfed. barskiej, miał duże przykrości od Rosjan. Na wiadomość o nowych ruchach w Małopolsce udał się za kordon cesarski, zwiedził ogniska Barzan w Ładomirowie, Kurymie, Bardiowie, Gebułtowie, nabrał serca do imprezy Pułaskich i kiedy ci szli w Przemyskie, pomógł im do zorganizowania (12 V 1769) miejscowej konfederacji. Sam stary schorowany i poszwankowany, do obozu iść już nie mógł; umarł w lipcu r. 1770, zostawiając 7 synów i 3 córki.

 

Drohojowski J., Kronika Drohojowskich, Kr. 1904; Bartoszewicz, w Enc. Org.; Teka G. J. Podoskiego IV, 502, 639, 652, 655, 708, 733, 783. Lauda wiszeńskie wyd. Prochaska, IV; Konopczyński W., Kaz. Pułaski, Kr. 1931, 286–7; tenże, wyd. Diariusze sejmowe III, W. 1937.

Władysław Konopczyński

 

 
 

Chmura tagów

TAGI

Za pomocą tagów oznaczamy powiązania tematyczne postaci. Pozwalają one eksplorować serwis wg wybranych przez redakcję najważniejszych tematów dla danej postaci.

konfederacja radomska 1767, kasztelania przemyska, sądy kapturowe, stronnictwo saskie, herb rodu Korczaków, bezkrólewie po śmierci Augusta II, Trybunał Skarbowy Koronny, dzieci - 10 (w tym 7 synów), córka - bernardynka, posłowanie z Woj. Ruskiego, sejmiki wiszeńskie, elekcja Stanisława II Augusta 1764, posłowanie z Woj. Sandomierskiego, sejm 1750, nadzwyczajny, warszawski, zięć - Kasztelan Bełski, rodzeństwo - 6 (w tym 2 braci), dobra w Woj. Wołyńskim, konfederacja Czartoryskich 1764, procesy z Żydami, sejm 1740, zwyczajny, warszawski, procesy z klasztorami, matka - kasztelanka wiślicka, fundowanie kościołów XVIII w., syn - ksiądz, teść - urzędnik ziemski, procesy o dobra ziemskie XVIII w., działy spadkowe XVIII w., zięć - starosta w Woj. Sandomierskim, procesy o wydanie zbiegłych poddanych, syn - podróżnik, syn - urzędnik ziemski, mowy wydane drukiem, ojciec - marszałek Trybunału Głównego Koronnego, Senat XVIII w., żona - Wolska, ojciec - pułkownik królewski, ojciec - porucznik husarski, sejmy XVIII w. (1 poł.), syn - doktor teologii, procesy z sąsiadami, dobra w Pow. Trembowelskim, ojciec - urzędnik ziemski przemyski, syn - proboszcz, procesy o napad na dobra, syn - sędzia kapturowy, urzędy ziemskie żydaczowskie, oskarżenie o napad, oskarżenie o pobicie, procesy o napad, syn - Dominikanin, zięć - urzędnik ziemski, syn - karmelita, syn - kaznodzieja, syn - oficer wojsk koronnych, syn - towarzysz husarski, represje rosyjskie
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Jędrzej Kitowicz

1728-11-25 - 1804-04-03
historyk
 

Jan Chrzciciel Lampi (starszy)

1751-12-31 - 1830-02-16
malarz
 

Józef Maria Grassi

1757-04-22 - 1838-01-07
malarz
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

August III (Wettyn)

1696-10-17 - 1763-10-05
król Polski
 
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.