INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Józef Franciszek Fojut  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1948-1958 w VII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Fojut Józef Franciszek (1886–1940); inżynier, urzędnik Rady Portu i Dróg Wodnych w Gdańsku, działacz społeczny, ur. 25 IX w Turzy (pow. wągrowiecki), syn Franciszka, nauczyciela, i Anastazji Wegenke. Gimnazjum ukończył w Wągrowcu w r. 1904. Po odbyciu rocznej służby wojskowej oraz dwuletniej praktyki ślusarskiej na stoczni w Kilonii studiował na Politechnice w Charlottenburgu pod Berlinem i w Gdańsku, gdzie uzyskał w r. 1913 dyplom inżyniera budowy okrętów. Następnie pogłębił swą wiedzę praktycznie jako inżynier na stoczniach w Bremie i Hamburgu oraz w fabryce maszyn w Tempelhof pod Berlinem. W r. 1918 ożenił sięz Marią Grigolejt. Zakończenie I wojny światowej zastało F-ta w Toruniu, gdzie był czynny w Komisariacie Rady Ludowej. Od r. 1920 pracował jako urzędnik Dyrekcji Dróg Wodnych w Toruniu, skąd w r. 1924 został delegowany do Rady Portu i Dróg Wodnych w Gdańsku, gdzie pracował aż do wybuchu wojny w r. 1939.

W Gdańsku jako polski inżynier rozwijał ożywioną działalność tak na terenie Rady Portu – gdzie dzięki fachowym studiom i praktyce zaznaczał się wybitnie przy rozbudowie portu, przede wszystkim nowoczesnych urządzeń przeładunkowych, pełniąc odpowiedzialną funkcję kierownika Oddziału Budowy Maszyn –, jak i w życiu społecznym ówczesnej Polonii gdańskiej. Reprezentując na terenie portu gdańskiego polską rację stanu, starał się wszelkimi sposobami wzmocnić polski element wśród funkcjonariuszy portowych, sprowadzając polskich inżynierów, techników i robotników oraz broniąc polskich pracowników przed totalizmem niemieckiego gdańskiego ustawodawstwa.

W wolnych od zajęć zawodowych chwilach pracował na terenie szeregu organizacji polskich w Gdańsku (Związek Polaków, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży), utrzymywał też żywy kontakt z polskimi sferami handlowo-przemysłowymi w Gdyni i w Poznaniu. Otrzymał odznaczenie złotym krzyżem zasługi.

Aresztowany 1 IX 1939, przebywał kilka miesięcy na robotach rolnych pod Gdańskiem. Zmarł w obozie w Nowym Porcie 1 I 1940, pochowany 8 I na cmentarzu Wysokiej Góry (Stolzenberg) w Gdańsku, nr grobu 309.

 

Informacje córki Ireny, zam. Rosochowicz, fotografie i dokumenty w posiadaniu rodziny w Gdańsku.

Marian Pelczar

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Konrad Prószyński

1851-02-19 - 1908-07-08
pisarz
 
 

Marian Leon Fulman

1864-03-27 - 1945-12-18
biskup lubelski
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Kazimierz Mirecki

1830-05-16 - 1911-10-25
malarz
 

Adam Maurizio

1862-09-26 - 1941-03-04
botanik
 

Wojciech Tadeusz Jastrzębowski

1884-02-25 - 1963-03-09
plastyk
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.