INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Kajetan Giżycki h. Gozdawa  

 
 
ok. 1720 - 1785
Biogram został opublikowany w latach 1959-1960 w VIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Giżycki Kajetan h. Gozdawa (ur. ok. 1720, zm. 1785), konfederat barski, syn Bartłomieja i Franciszki z Romerów. Całą młodość spędził, jak twierdzi, w służbie wojskowej czy też hetmańskiej, najpierw pod Józefem Potockim, potem pod J. Kl. Branickim; politycznie też od nich zależał. W zabiegach o mandaty poselskie, co najmniej od r. 1754 (w Czersku), nie miał szczęścia; próbował się zemścić na partii Czartoryskich w r. 1758 atakując w sejmie mandat posłów inflanckich, w tej liczbie Stanisława Poniatowskiego. Od elekcji 1764 r. stronił, zapewne jednak nie uchylił się od konfederacji radomskiej. W każdym razie tę plamę postarał się zmyć, stając w pierwszych szeregach konfederatów barskich wraz z bratem Tadeuszem. Miał widać jakieś doświadczenie bojowe, skoro mu powierzano dowództwa: 23 IV 1768 ręka w rękę z Kazimierzem Pułaskim mężnie odparł Rosjan w Starym Konstantynowie; obroną Baru kierował razem z Barczewskim, lecz niefortunnie, atakującego lekkomyślnie Fr. Ks. Branickiego (16 VI) udało się powstrzymać szarżą 1300 konnicy, ale gdy nadciągnął rosyjski generał Apraksin, twierdza padła i G. z dwoma synami dostał się do niewoli. Uległ wtedy perswazjom, a podobno i brzęczącym pokusom Branickiego i zaraz skaptował kilkuset konfederatów. Gdy jednak po raz drugi wybrał się na taką robotę, schwytał go pułkownik Orłowski, zabrał do Mołdawii na teren turecki i podobno kazał przykuć do armaty. Wtedy to sędziwy ojciec próbował go wykupić, ale zginął zamordowany nad Dniestrem. W lutym 1769 r., może podczas niefortunnej wyprawy Joachima Potockiego na Bracławszczyznę, G. odzyskał wolność i zaraz z Warszawy prosił zgrzybiałego hetmana Branickiego o obozieństwo pol. koronne. Już jednak jego reputacja była podcięta. Protekcję mógł dać tylko wspaniałomyślny król. Od niego dostał ex-konfederat chorąstwo kijowskie i order św. Stanisława. Mieszkał na Ukrainie w Krasnopolu. Z Katarzyny z Rakowskich miał syna Bartłomieja, gubernatora wołyńskiego.

 

Żychliński; – Konopczyński W., Kazimierz Pułaski, Kr. 1931; tenże, Konfederacja barska, W. 1936–38; Pułaski K., Szkice i opowiadania, Pet. 1898 11; – Korespondencja St. Augusta z Ksawerym Branickim, Wyd. L. Gumplowicz, Kr. 1872; – Arch. Roskie (Wilanów): List Giżyckiego do J. Kl. Branickiego 1 III 1769; Mosk. Arch. Hist.: Raporty Kreczetnikowa.

Władysław Konopczyński

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Postaci powiązane

   
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Cyprian Godebski

1765 - 1809-04-19
poeta
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.