INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Maciej Marcjan Ładowski h. Łada  

 
 
ok. 1640 - ok. 1715
Biogram został opublikowany w 1973 r. w XVIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Ładowski Maciej Marcjan h. Łada (ok. 1640 – ok. 1715), metrykant kancelarii kor., autor zbioru praw. Pochodził z rodziny osiadłej w pow. zakroczymskim. Syn Adama i Doroty Koziobrodzkiej. Sekretarz królewski od r. 1688, uprzednio metrykant kor. i pisarz komisji do rewizji archiwum kor. Sporządził Inwentarz przywilejów, listów i dokumentów w Archiwum Kor. W r. 1685 opublikował ułożony w porządku alfabetycznym zbiór praw, dedykowany J. Wielopolskiemu, kanclerzowi kor., i M. A. Ogińskiemu, kanclerzowi lit., pt. Constitucye Koronne y Wielkiego Xięstwa Litewskiego od Roku Pańskiego 1550 do roku 1683 przez… krótko zebrane (W., druk. Collegium Scholarum Piarum). Ł. żonaty trzykrotnie (z Marianną Wesslówną, Zofią Łagunianką i Eleonorą Iwecką), pozostawił synów: Hieronima i rotmistrza królewskiego Józefa, oraz córkę Dorotę. Na rzecz tych dzieci spisał testament, oblatowany w grodzie warszawskim w r. 1715.

 

Estreicher; J. J. Załuskiego Biblioteka historyków, prawników i polityków i innych autorów polskich lub o Polsce piszących, Kr. 1832 s. 110; Boniecki; Uruski; – AGAD: ASK IV 16 f. 800, 841, 872, ASK VI 23 f. 382, Metryka Kor. 209 f. 41, s. 282–282v., Metryka Kor. 217 f. 213v.–217.

Jerzy Gutkowski

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.