INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Manswet Józef Ciemniewski     

Manswet Józef Ciemniewski  

 
 
1858 - 1930
Biogram został opublikowany w 1938 r. w IV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Ciemniewski Manswet Józef Kazimierz (1858–1930), meteorolog i statystyk, rodem z Warszawy. W r. 1882 ukończył wydział fizyko-matematyczny Uniwersytetu Warszawskiego ze stopniem kandydata nauk matematycznych. Pracował w biurze meteorologicznym przy Muzeum Przemysłu i Handlu w Warszawie, z którego ramienia organizował sieć stacji meteorologicznych. W związku z tym wydał Instrukcję dla stacji meteorologicznych (1885) oraz ogłosił pracę O przewidywaniu pogody (1900). Równocześnie interesował się zagadnieniami demograficznymi, współpracując z sekcją statystyczną przy Zarządzie m. Warszawy. Opierając się na rezultatach spisu mieszkań 1891 r., podniósł sprawę złych warunków mieszkaniowych w Warszawie, szczególnie ich przeludnienia, w pracy: O mieszkaniach biedniejszej ludności m. Warszawy (1894). Napisał również szereg przyczynków, dotyczących śmiertelności Warszawy. Jedna z tych prac, traktująca o związkach między śmiertelnością z chorób zakaźnych a zmianami atmosferycznymi, została nagrodzona na Zjeździe przyrodników we Lwowie (1888). Praca O śmiertelności z gruźlicy płuc była drukowana w Pamiętniku II Zjazdu Higienistów w Warszawie (1918). W r. 1915 zajął się C. z polecenia polskiego zarządu miasta zorganizowaniem samoistnego Wydziału statystycznego i pełnił w nim funkcje naczelnika do r. 1920. Brał również czynny udział w pracach Polskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Pokoju; drukował pacyfistyczne artykuły w prasie codziennej, w kwartalniku »Ludzkość« oraz w wydawnictwie »Pokój«.       

Zygmunt Limanowski

 
 

Powiązane zdjęcia

   

Chmura tagów

TAGI

Za pomocą tagów oznaczamy powiązania tematyczne postaci. Pozwalają one eksplorować serwis wg wybranych przez redakcję najważniejszych tematów dla danej postaci.

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 
 

Leon Wasilewski

1870-08-24 - 1936-12-10
działacz PPS
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Stanisław Rossowski

1861-05-03 - 1940-02-26
poeta
 

Jerzy Marian Rostworowski

1911-09-13 - 1986-06-16
literat
 
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.