INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Marcin Czaplic Szpanowski h. Kierdeja      Marcin CZAPLIC - De virtute morali, Bazylea, 1599 - w zbiorach Universitätsbibliothek Basel - źródło kopii cyfrowej: www.e-rara.ch - rubrykacja iPSB.

Marcin Czaplic Szpanowski h. Kierdeja  

 
 
2 poł. XVI w. - przed 1639
Biogram został opublikowany w 1938 r. w IV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Czaplic Szpanowski Marcin, h. Kierdeja, syn sędziego łuckiego Fedora, arianin, poseł sejmowy, właściciel Berezka w pow. włodzimierskim na Wołyniu. Kształcił się w Norymberdze, gdzie w r. 1597 opublikował tezę: Positiones de principatu. W r. 1599 zapisał się jako »Polonus« (co było rzadkością u szlachty ruskiej) w Bazylei i tutaj ogłosił tezę: De virtute morali, którą wierszowanym epigramatem ozdobił Aleksander Grot Słupecki. Po powrocie do kraju brał czynny udział w sprawach wyznaniowych i politycznych. W r. 1612 uczestniczył w synodzie arian w Rakowie i wraz z bratem Jerzym podpisał list dla delegacji, wybranej do porozumienia się arian z kalwinami. W r. 1616 podpisał instrukcję poselską na sejmiku łuckim, który występował w obronie wyznania prawosławnego. Został posłem na sejm konwokacyjny r. 1632, był obecny na elekcji Władysława IV, protestował przeciwko ograniczeniu praw arian. Wśród swoich wyznawców zażywał dużej sympatii, odznaczał się podobno świetną wymową. Zmarł prawdopodobnie między r. 1633–8, gdyż w r. 1638 na Berezku znajdują się Andrzej i Aleksander Cz-owie.

 

»Arch. jug. zap. Ros.« cz. I, VI 651, cz. II, II 115, 177, 183, 215; »Arch. dziej. ośw.«, VI 7; Estr. XIV 512; Jocher 976; Jabłonowski Al., Akad. kij. moh., Kr. 1924; Kot St., Słupeccy w ruchu reformacyjnym, »Reform. w Polsce« 1926, IV 185–6. Poza tym źródła i lit. pod Aleksandrem i Jerzym.

Kazimierz Chodynicki

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Postaci powiązane

   
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Andrzej Bobola h. Leliwa

ok. 1591 - 1657-05-16
święty
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.