INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Marek Stefan Piotrowski     

Marek Stefan Piotrowski  

 
 
Biogram został opublikowany w 1981 r. w XXVI tomie Polskiego Słownika Biograficznego

  

 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Piotrowski Marek Stefan (1916–1972), hipolog, naczelnik państwowej hodowli koni. Ur. 3 VIII w majątku rodzinnym Szamocin, pow. warszawski, był synem Stefana i Barbary z Urbańskich. Maturę złożył w Gimnazjum im. A. Mickiewicza w Warszawie. W l. 1937/8 studiował na I roku Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie (SGGW), w l. 1938–9 odbył służbę wojskową w Szkole Podchorążych Rezerwy Kawalerii w Grudziądzu, po ukończeniu której dostał przydział do 11 p. ułanów w Ciechanowie. Z pułkiem tym uczestniczył w kampanii wrześniowej 1939 r. Uniknął niewoli. Podczas okupacji studiował rolnictwo na tajnych kompletach SGGW i pracował w Izbie Rolniczej w Warszawie. Jednocześnie działał w konspiracji. Brał udział w powstaniu warszawskim 1944 r.; po powstaniu był agronomem gminnym w Mszczonowie.

W r. 1945 P. zgłosił się do pracy w Min. Rolnictwa i został skierowany do Państwowych Zakładów Chowu Koni na zastępcę kierownika Państwowego Stada Ogierów (PSO) w Sierakowie, wybitnego hodowcy koni Stanisława Haya. Z kolei w r. 1947 dostał nominację na kierownika nowo tworzonego PSO w Książnie (obecnie Książ) w pow. wałbrzyskim. Zorganizował to stado i kierował nim do r. 1950, kiedy to przeszedł do Centralnego Zarządu Hodowli Koni (CZHK) w Warszawie na stanowisko inspektora. W r. 1952 uzyskał na podstawie ustawy z dn. 28 I 1948 tytuł inżyniera rolnictwa w SGGW w Warszawie. W r. 1956 został naczelnikiem Wydziału Hodowli Koni w CZHK, a następnie po reorganizacji w Zjednoczeniu Hodowli Zwierząt Zarodowych i pracował na tym stanowisku do śmierci.

Zamiłowanie do hodowli koni wyniósł P. z domu rodzinnego. Służba wojskowa w kawalerii i następnie praca w dziale hodowli koni Izby Rolniczej utrwaliły te zainteresowania. P. stał się hipologiem wysokiej klasy. Długoletni praktyk i doskonały organizator, eksterierzysta o dużym wyczuciu hodowlanym i umiejętności przewidywania, przez szesnaście lat kierując całą polską państwową hodowlą koni, doprowadził ją do bardzo wysokiego poziomu, co nie było łatwe, w związku ze zbyt często zmieniającymi się potrzebami w tej dziedzinie w okresie powojennym.

P. brał udział w pracach NOT i Polskiego Związku Jeździeckiego. Od r. 1967 był członkiem Komitetu Redakcyjnego kwartalnika „Koń Polski”, poza tym członkiem rady naukowo-technicznej przy ministrze rolnictwa, komitetu branżowego do spraw eksportu koni przy centrali «Animex». Publikacje hipologiczne rozpoczął na łamach „Hodowcy Koni” w r. 1947 artykułem monograficznym Państwowe stado ogierów w Sierakowie. Następne artykuły hipologiczne, gdy nie było specjalistycznego czasopisma poświęconego hodowli koni, drukował od r. 1956 w „Przeglądzie Hodowlanym”. Od r. 1965 publikował na łamach „Konia Polskiego” coroczne sprawozdania z przeglądów i zakupów ogierów do stad państwowych, a także relacje z wyjazdów zagranicznych po ogiery dla polskiej hodowli koni pełnej krwi angielskiej i artykuły dotyczące polityki hodowlanej. Zmarł nagle 22 IV 1972 w Warszawie, pochowany został na cmentarzu Powązkowskim.

P. był trzykrotnie żonaty: z Ariką z Orłowskich (w l. 1940–2), z Mieczysławą z Gałajów, plastyczką (w l. 1943–66); po raz trzeci ożenił się w r. 1966 (imię żony: Irena). W drugim małżeństwie miał troje dzieci: Monikę (ur. 1944), bibliotekarkę, Wojciecha (ur. 1947), sztukatora, i Teresę (ur. 1950), rentgenologa.

 

Fot. w Materiałach Red. PSB; – Krzyształowicz A., Wspomnienie o naczelniku M. P-m, „Koń Polski” R. 7: 1972 nr 3 (27) s. 44; – „Stolica” 1972 nr 20 s. 10 (fot.); „Życie Warszawy” 1972 nr z 27 IV, 29 IV, 2 V; – Informacje Mieczysławy Piotrowskiej i Wojciecha Piotrowskiego; Wspomnienia własne autora życiorysu.

Lesław Kukawski

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.