INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Matylda Buczyńska (z domu Günther)      Matylda Buczyńska, wizerunek na podstawie ilustracji przedstawiającej miniaturę z portretem.

Matylda Buczyńska (z domu Günther)  

 
 
1811 - 1867-11-01
Biogram został opublikowany w 1937 r. w III tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Buczyńska Matylda (1811–1867), filantropka wileńska. Córka hr. Adama Günthera i Aleksandry Tyzenhauzówny, starsza siostra poetki i pamiętnikarki Gabrieli z Güntherów Puzyniny. W r. 1834 wyszła za mąż za Maurycego Buczyńskiego, właść. dóbr Bolków w pow. święciańskim. W r. 1860 wespół z ks. kanon. wil. Szymonem Kozłowskim, późniejszym arcybiskupem mohylewskim, założyła w Wilnie »Bractwo św. Wincentego à Paulo«, którego została pierwszą i ostatnią prezydentką. Zgromadziwszy przy sobie czynniejsze i zamożniejsze obywatelki ziemskie, B. wraz z nimi rozwinęła szeroką akcję niesienia pomocy materialnej i duchowej najuboższej ludności m. Wilna, ratując ją przed śmiercią głodową i wynarodowieniem. Skoro w maju 1863 przybył do Wilna nowy gen.-gubernator, Murawiew, natychmiast dojrzał w wydatnej działalności bractwa niebezpieczną dla wszczętej rządowej rusyfikacji kraju samoobronę społeczeństwa polskiego i nakazał je rozwiązać. Jednocześnie osadzono w więzieniu cały zarząd bractwa w osobach: M. Buczyńskiej, prezydentki, Walerii z Łappów Weyssenhoffowej, wiceprezydentki, Idalii Łopacińskiej, sekretarki, Marii z Hornowskich Kostrowickiej, skarbniczki, i Bogumiły Duszakiewiczowej, prokuratorki. W marcu 1864 r. B-ą zesłano w trybie administracyjnym do Siemionowa w gub. niżegorodzkiej. Jej piękna siedziba ojczysta z pałacem Dobrowlany w pow. święciańskim pod przymusem przeszła w ręce obce. W pierwszej połowie r. 1867, złamana fizycznie, uzyskała pozwolenie na powrót z wygnania do Warszawy, gdzie niebawem zmarła w październiku t. r.

 

Puzynina G., W Wilnie i w dworach litewskich, 1815–45, Wil. 1928; »Słowo Wileńskie« nr 299, 1 XI 1933 Cieniom serc ofiarnych; Archiwum Stow. św. Winc. à Paulo w Wilnie.         

Michał Brensztejn

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.