INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Michał Eperyaszy (Eperiess)  

 
 
Biogram został opublikowany w 1948 r. w VI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Eperyaszy (Eperiess) Michał († 1747), znany jako starosta szyrwincki, ur. się ok. 1680 r. zapewne w Poniemuniu na Żmudzi, gdzie mieszkali jako dziedzice ojciec jego Adam Florian, wojski żmudzki, i matka Anna Klara z Paców 1-o voto Ważyńska. Przez matkę łączył się E. z Kazimierzem Michałem Pacem, kawalerem maltańskim, zajadłym przeciwnikiem Augusta II. Sam jednak na elekcji 1697 wraz z bratem Krzysztofem głosował na Sasa, w początkach wojny północnej trzymał się strony sasko-rosyjskiej i temu pewno zawdzięczał strażnikostwo polne litewskie. W odróżnieniu też od brata wojaka Antoniego, Michał nadrabiał raczej sprytem i prawnictwem. Razem z Zarankiem, starostą żmudzkim, zabiegał w r. 1704 o sprowadzenie na Litwę posiłków rosyjskich. 7 I 1710 wybrany w Kownie posłem na walną radę warszawską (luty–marzec), nasłuchał się wymówek o szkody wyrządzone przez partyzantów litewskich szlachcie koronnej.

Kiedy się właściwie przerzucił na stronę szwedzką, nie wiadomo. Ok. 1714 r. uzyskał we Wrocławiu od szwedzkiego radcy Boye pensję i pobierał ją przez lat kilka, zapewne więc maczał ręce w konfederacji tarnogrodzkiej. W r. 1718 razem z bratem Antonim służyli Karolowi XII, gdy ów układał z Görtzem plan detronizacji Augusta i osadzenia na jego miejscu z pomocą Rosji Leszczyńskiego. Przed samą śmiercią króla szwedzkiego E. ze Strömstadu (koło Fredrikshall) udał się do brata do Sztokholmu, po czym obaj zabiegali u Ludwiki Eleonory o wyjednanie znośnych warunków powrotu do ojczyzny (luty 1719). Wróciwszy uzyskał od Kaz. Paca odstąpienie dzierżawy Szyrwint i Mejszagoły. W r. 1722 figuruje wśród posłów pińskich na sejm jakiś Eperyasowicz, zapewne nasz Michał E. 20 IX 1729 tenże jako poseł inflancki podpisał zbiorowy manifest Litwinów przeciwko sejmowi grodzieńskiemu. W r. 1731 marszałkował w trybunale litewskim. W przedostatnim bezkrólewiu trzymał stronę Stanisława. Po zwycięstwie strony przeciwnej zbliżył się do Radziwiłłów. Posłował na sejmy 1738 r. z Wiłkomirskiego, 1740 r. z Inflant; z marnego ich skutku był zadowolony. Nie przeszkadzało mu to jednak zażywać wielkiego miru w obywatelstwie, ani piastować laski w trybunale duchownym 1743 r. Umarł na wiosnę r. 1747, piastując znów godność deputacką. Żonaty był z Anną Siekirzanką. Syn jego Jan już w r. 1756 służył Czartoryskim, w 1764 stał po ich stronie na czele konfederacji wiłkomirskiej.

 

Boniecki; Wolff, Pacowie, 222, 232; Mienicki, Diariusz walnej rady warszawskiej 1710 r., Wil. 1928; Teka G. J. Podoskiego III, 306, 320, IV, 469, 789; Borkowski-Wąsowicz, Elektorowie; »Mies. Heraldyczny« I; Vol. Legum VI; Matuszewicz, Pamiętniki I; Nagrobek J. Niesiołowskiego w Otia domestica…; Wypisy z paryskiego arch. spr. zagr.; memoriał Antoniego E-go do Ulr. Eleonory 13, II, 1719 w Arch. Sztokh.; Listy E-ch do M. Radziwiłła w Arch. Ord. Nieśw.; rkp. PAU, 399.

Władysław Konopczyński

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Postaci powiązane

   
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

  więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Adam Mrozowicki

ok. 1705 - ok. 1776
konfederat barski
 

Augustyn Mirys

1700-08-01 - 1790-03-08
malarz
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.