INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Michał Mikołaj Cichocki      Frag. portretu opublikowanego na stronie https://impereur.blogspot.com/2021/01/michal-mikolaj-cichocki-1770-1828.html

Michał Mikołaj Cichocki  

 
 
Biogram został opublikowany w 1938 r. w IV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Cichocki Michał Mikołaj (1770–1828), generał bryg. Syn króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i Magdaleny Agnieszki z Lubomirskich Sapieżyny (zob.), hetmanowej polnej lit. Uchodził za syna Marianny Iwańskiej i Jana Cichockiego, wiceregenta pow. gostyńskiego. Otrzymawszy początkowe wychowanie w domu, oddany do szkoły artylerii przy Korpusie artylerii koronnej w r. 1785, opuścił ją w stopniu stückjunkra (podchorążego) w styczniu r. 1790. Następnie awansował na podporucznika z przydziałem do kompanii art., stacjonowanej w Kamieńcu Podolskim; tegoż roku został nobilitowany przez Sejm R. P. W czasie wojny polsko-rosyjskiej r. 1792 mianowany został porucznikiem i kapitanem. Za waleczność pod Dubienką otrzymał krzyż virtuti militari. W r. 1793 podał się do dymisji, którą otrzymał w stopniu kapitana. W kwietniu r. 1794 schronił się na zamek królewski w Warszawie wraz z całą rodziną królewską. Użyty w sztabie komendanta m. Warszawy, gen. Mokronowskiego, awansował szybko na podpułkownika i pułkownika. W czasie obrony Warszawy w r. 1794 należał do sztabu grupy gen. ks. Józefa Poniatowskiego. Po kapitulacji pod Radoszycami pozostał w kraju. W l. 1798–1806 należał do grona domowników ks. Józefa Poniatowskiego. W r. 1806 wstąpił ponownie do wojska Księstwa Warszawskiego i otrzymał przydział do Ministerium Wojny w stopniu pułkownika à la suite bez żołdu. W czasie wojny r. 1809 mianowany został w czerwcu t. r. komendantem placu w Lublinie, gdzie odznaczył się przy organizacji nowych pułków. Oprócz tego był używany w charakterze oficera komplementacyjnego przy dowództwie rosyjskiego korpusu posiłkowego. Następnie ze stanowiska komendanta placu Lublina przeniesiony w tymże stopniu do sztabu głównego. W marcu roku następnego mianowany został dowódcą 9. pp., które to stanowisko objął dopiero we wrześniu tego roku. W l. 1810–12 uczestniczył w walkach swego pułku w Hiszpanii, gdzie zasłynął jako dobry żołnierz i wzorowy dowódca pułku. Uczestniczył w końcowych walkach r. 1812 i z resztkami 9. pp. wycofał się wraz z gen. Dąbrowskim do Niemiec, gdzie w lipcu r. 1813 objął dowództwo 4. pp. (złożonego z resztek 4., 7. i 9. pp.). Uczestniczył w oblężeniu Szpandawy i bitwie pod Lipskiem, gdzie był ranny. W tym roku posunięty na stopień generała brygady, przeszedł za Ren, ale w wojnie r. 1814 nie uczestniczył.

W r. 1815 otrzymał dowództwo 3. bryg. 1 dyw. piechoty. Około r. 1823 wdał się w proces z Sapiehami o schedę, ale choć dowiódł, że ma pewne prawo do majątku, nic nie otrzymał. Zmarł nagle 5 V 1828. Pochowany w Warszawie. Za waleczność ozdobiony krzyżem kawalerskim virtuti militari i legii honorowej, za służbę – św. Stanisława kl. II i św. Włodzimierza kl. III.

 

Lipiński T., Zapiski z l. 1815–1831, Kr. 1883; Krasiński J., Pamiętniki, W. 1903; Brandt H., Pamiętniki, Bibl. dzieł wyborowych; Uruski; Soplica (Wo1ański) T., Wojna polsko-rosyjska, kampania koronna, I; Enc. Woj. I 710; Korzon T., Wewnętrzne dzieje Polski za Stanisława Augusta, IV i V; Odwołanie się w sprawie Konstancji zamężnej i rozwiedzionej Zwanowej i Michała Cichockiego generała brygady wojsk polskich ..., [b.m.r.w.]; Arch. Akt Dawnych: Kontrola oficerów, 7., 8., 9. pp. Ks. Warsz.; Arch. Główne Akt Dawnych: Artyleria koronna 93, 94; Komisja Rządowa Wojny Ks. Warsz.: 577, 524, 551, 718, 792, 932, 2015, 2008.   

Władysław Rębalski

 

 

Powyższy tekst różni się w pewnych szczegółach od biogramu opublikowanego pierwotnie w Polskim Słowniku Biograficznym. Jest to wersja zaktualizowana, uwzględniająca opublikowane w późniejszych tomach PSB poprawki i uzupełnienia.    

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.