INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Stanisław Baliński h. Jastrzębiec      fragment portretu Tadeusza Czackiego - miedzioryt Davida Weissa wg. wzoru Stanisława Balińskiego - w zbiorach Biblioteki Narodowej w Warszawie - źródło kopii cyfrowej: POLONA.pl

Stanisław Baliński h. Jastrzębiec  

 
 
1782-05-02 - 1813-02-13
Biogram został opublikowany w 1935 r. w I tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Baliński Stanisław (1782–1813). Ur. w Wilnie 2 V 1782 r. z ojca Ignacego, cześnika inflanckiego, i Anny Korsakówny. Skończywszy nauki w Uniwersytecie Wileńskim, oddał się literaturze i sztukom pięknym, kształcąc się specjalnie w rysunku odręcznym pod kierunkiem J. Rustema, oraz zajmując się z zamiłowaniem rytownictwem na miedzi. W literaturze najpierwszą pracą jego był przekład wierszem komedji Regnard’a »Gracz«, nieogłoszony jednak drukiem, poczem napisał po francusku życiorys wuja swego, generała Tadeusza Korsaka, przeznaczony do słownika biograficznego. Po dojściu do pełnoletności wyjechał zagranicę, gdzie zwiedzając bardzo szczegółowo środkową Europę, kształcił się w językach, zwłaszcza niemieckim. Wrócił do Wilna w r. 1805 i przetłumaczył »Maksymy i uwagi moralne« księcia Rochefoucauld, które jednak wydano w Wilnie dopiero w r. 1812. W r. 1810 wyjechał z Wilna, przenosząc się na stałe do Warszawy, gdzie mu ofiarowano stanowisko »sekretarza do ekspedycyj zagranicznych« w ministerjum sprawiedliwości. Młody, wykształcony i zdolny sekretarz, władający doskonale obcemi językami, pozyskał prędko względy ministra Feliksa Łubieńskiego, który, interesując się żywo w owym czasie przeprowadzanemi w kraju próbami otrzymywania cukru z buraków, polecił B-emu napisanie krótkiego podręcznika tej produkcji. W ten sposób powstała pierwsza w języku polskim książka O fabrykacji cukru z białych buraków (Warszawa 1811; faksymilowany przedruk Warszawa 1928). Dziełko B-ego zostało przez Komisję Rządową Spraw Wewnętrznych rozesłane do wszystkich departamentów Księstwa Warszawskiego, dla »okazania go chętnym, którzyby tej fabrykacji poświęcić się zamierzali« (Archiwum Akt Dawnych w Warszawie, vol. 19823 i inne, tyczące się fabryk cukru w województwach). Gdy rząd Księstwa Warszawskiego opuszczał Warszawę, udając się za wojskiem, dowodzonem przez ks. Józefa Poniatowskiego, do Krakowa, B. wyjechał także do tego miasta i tam, w dniu 13 II

1813, mając zaledwie lat 31, życie zakończył. Nie był żonaty, a z najbliższej rodziny pozostawił młodszego brata, Michała.

 

W. Enc. Il.; »Dziennik Wileński« 1817, VI 505, Enc. Org.; Thieme-Becker; Kucharzewski Fel., Piśmiennictwo Techniczne Polskie, W. 1921, II 542; Przyrembel Z., Historja cukrownictwa w Polsce, W. 1927, I 110, 112, 113.

Zygmunt Przyrembel

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Postaci powiązane

 

Michał Baliński

1794-08-14 - 1864-01-03 historyk
 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Walerian Ignacy Antoni Klecki

1801-09-02 - 1880-05-17
lekarz
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.