INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Michał Naimski     

Michał Naimski  

 
 
1842-09-27 - 1915-05-10
Biogram został opublikowany w 1977 r. w XXII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Naimski Michał (1842–1915), rolnik, działacz rybacki. Ur. 27 IX w Warszawie, był synem Ludwika i Julii z Szymanowskich. Gimnazjum ukończył w Warszawie. Brał udział w powstaniu styczniowym 1863 r. i musiał emigrować do Francji. W r. 1864 wstąpił na wydział filozoficzny uniwersytetu w Monachium, gdzie pod wpływem wykładów prof. K. Fraasa zainteresował się rybactwem. W n. r. przeniósł się na akademię rolniczą w Hohenheimie koło Stuttgartu, którą ukończył w r. 1868. W l. 1868–70 odbywał praktykę rolniczą w majątku Władysława Niegolewskiego Morawice (w Poznańskiem), gdzie zapoznał się bliżej z gospodarstwem rybnym. W r. 1870 przeniósł się do Galicji i objął w dzierżawę na 24 lata majątek Spytkowice koło Oświęcimia, liczący ok. 140 ha powierzchni stawowej, własność Adama Potockiego. N. powiększył dwukrotnie gospodarstwo stawowe i postawił je na wysokim poziomie. W r. 1889 objął stanowisko generalnego pełnomocnika dóbr zatorskich koło Oświęcimia, należących do Augusta Potockiego, i pełnił tę funkcję do końca życia. Gospodarstwo było zaniedbane i zadłużone, hodowla ryb prowadzona wg przestarzałych metod systemem pięcioletnim na ok. 700 morgach użytecznej powierzchni stawowej. W ciągu kilku lat N. zreorganizował całość gospodarstwa. Przede wszystkim zaprowadził wielokilometrową sieć kanałów nawadniających stawy oraz wałów chroniących przed zalewem okoliczne pola, a także założył wiele nowych stawów.

N. był twórcą oryginalnego systemu sadzawek zimowych z kratą (zimochowów), które umożliwiały odłowy pod lodem. Za system ten oraz za opis gospodarstwa stawowego w Zatorze i Spytkowicach otrzymał Grand Prix na międzynarodowej wystawie w Paryżu w r. 1900. Równocześnie wprowadził trzyletni okres odchowu ryb, opierając się na nowoczesnych doświadczeniach słowackiego działacza na polu rybactwa Tomasza Dubisza, polegających na wielokrotnym przesadzaniu ryb do stawów o coraz lepszych warunkach żerowiskowych, co znacznie skracało okres produkcyjny. Wprowadził też systematyczne przeorywanie stawów. Wyeliminował z hodowli dzikie gatunki ryb, wprowadzając szlachetne, głównie karpia królewskiego. Brał udział w zarybianiu wód publicznych narybkiem karpia i innych ryb. W późniejszym okresie zastosował sztuczne żywienie ryb za pomocą łubinu, kukurydzy, mączki mięsnej itp. Dzięki N-emu gospodarstwo zatorskie przed pierwszą wojną światową obejmowało już 2 500 morgów i 181 stawów i było największym w Galicji, a drugim po czeskiej Trzeboni w całej monarchii austro-węgierskiej. W r. 1894 zostało ono odznaczone złotym medalem na wystawie krajowej we Lwowie. N. w porozumieniu z Krajowym Tow. Rybackim zorganizował w Zatorze jednoroczne i dwuletnie stałe kursy dla stawowych oraz przyjmował na praktykę absolwentów studiów rolniczych z Polski i zza granicy.

Ogłosił w „Okólniku Rybackim” kilka niewielkich artykułów dotyczących m. in. stanu gospodarstwa w Zatorze (1904 nr 72) oraz żywienia i wychowu karpi w stawach (1902 nr 58). N. przyczynił się do rozwoju i podniesienia gospodarki stawowej w całej Małopolsce. Był członkiem Wydziału oraz członkiem honorowym Krajowego Tow. Rybackiego. Pracował społecznie w wielu towarzystwach powiatowych, których był twórcą i prezesem. Zmarł 10 V 1915 w Zatorze i został pochowany na miejscowym cmentarzu.

Z małżeństwa z Anielą z Nostitz Jackowskich miał N. syna Ludwika oraz córki: Marię, Janinę i Zofię.

 

Brzozowski S., Tobiasz M., Z Dziejów rybactwa małopolskiego, Studia i Mater. z dziej. Nauki Pol. S. B. Z. 9, W. 1964 s. 66–8 (fot.); Remer E., Gospodarstwo stawowe w dobrach zatorskich. Krajowe Towarzystwo Rybackie w Krakowie, „Okólnik” 1898 nr 35 s. 16–36; Rozwadowski J., Pamiętnik 25-letniej działalności Krajowego Tow. Rybackiego w Krakowie, „Okólnik Rybacki” 1904 nr 72 s. 213–54 (fot.); – „Przegl. Rybacki” R. 2: 1929 nr 12 s. 743–8 (fot.); – Parafia w Zatorze: Księga zgonów: – Informacje wnuka Michała Naimskiego w Londynie oraz Zootechnicznego Zakładu Doświadczalnego w Zatorze.

Ligia Hayto

 

 
 

Powiązane zdjęcia

   

Chmura tagów

TAGI

Za pomocą tagów oznaczamy powiązania tematyczne postaci. Pozwalają one eksplorować serwis wg wybranych przez redakcję najważniejszych tematów dla danej postaci.

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 
 

Stanisław Baliński

1898-08-02 - 1984-11-12
poeta
 

Janusz Gniewomir Meissner

1901-01-21 - 1978-02-28
dziennikarz
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Franciszek Ksawery Skupieński

1888-11-21 - 1962-06-26
botanik
 

Władysław Kamiński

1897-03-17 - 1944-05-17
działacz sanacyjny
 

Stanisław Krawczyński

1884-10-21 - 1940-06-29
lekarz
 
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.