INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
Biogram został opublikowany w 1936 r. w II tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Borkowski Mieczysław Dunin (1833–1907), ur. 31 VII w Płotyczy koło Tarnopola jako syn Henryka Jakóba (1798–1847), członka Galicyjskich Stanów, i Julji Mora Korytowskiej, ukończył wyższą Akademję »Ponts et Chaussées« w Paryżu, poczem objął po śmierci ojca dziedziczny majątek Mielnicę i doprowadził go do najwyższej kultury. W r. 1863 stanął na czele organizacji powstańczej obwodu tarnopolskiego, przewoził dla powstańców broń i amunicję. W jego dworze była tajna drukarnia, gdzie pod bokiem władz austrjackich drukowano odezwy i gazetkę powstańczą. Swoim kosztem ufundował oddział konnicy i oddał go pod rozkazy przyjaciela, nieżyjącego już generała Artura Gołuchowskiego; po aresztowaniu generała oddział został przez Austrjaków rozbrojony. W r. 1867 ożenił się z Marją Wodzicką, córką słynnego ornitologa i posła sejmowego. Od r. 1867 był do końca życia prezesem Rady Powiatowej w Borszczowie, osnuł cały powiat siecią najlepszych dróg bitych, jego staraniom zawdzięczał powiat wybudowanie linji kolejowej Iwanie Puste-Borszczów i różnych gmachów publicznych. Wszystkie gminy powiatu nadały mu obywatelstwo honorowe, a Wydział Rady powiatowej wystawił mu w r. 1911 pomnik. W uznaniu swych zasług był wybierany stale posłem na sejm galicyjski, był posłem do Rady Państwa, w r. 1905 został członkiem Izby Panów. Podczas wystawy krajowej r. 1894 we Lwowie odmówił przyjścia na obiad dworski u cesarza, dany z okazji imienin cara, zaco cały Lwów zgotował mu owację z iluminacją, muzyką, pochodami itd. Umarł w Mielnicy 11 XI 1907.

Stanisław Starzyński

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 
 

Mieczysław Sokołowski

1889-04-06 - 1981-05-12
ekonomista
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Ludwik Hirszfeld

1884-08-05 - 1954-03-07
mikrobiolog
 

Aleksander Kraushar

1842-01-17 - 1931-12-11
historyk
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.