INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Mikołaj Brzeski      Mikołaj Brzeski, frag. portretu olejnego Leona Wyczółkowskiego z 1911 r.

Mikołaj Brzeski  

 
 
Biogram został opublikowany w 1937 r. w III tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Brzeski Mikołaj (1860–1910), ekonomista i urzędnik państwowy rosyjski. Urodzony w Mińsku Lit. z ojca Korneliusza i Marii z Zacharowów, ukończył tamże gimnazjum. Kolegował i przyjaźnił się z prof. Marianem Zdziechowskim. Następnie studiował prawo na Uniwersytecie Petersb., gdzie jeszcze jako student 4. kursu otrzymał nagrodę im. Tobczebaszewa i złoty medal za konkursową rozprawę pt. Długi państwowe Rosji. Przedstawiony przez ówczesnego rektora Andrejewskiego, ministrowi oświaty Deljanowowi jako doskonale zapowiadający się uczony, niezwłocznie otrzymał posadę w ministerstwie skarbu (1886), gdzie szybko, zwłaszcza za ministerstwa Wittego, awansował. Czas jakiś, od r. 1891, pracował w kancelarii Rady Państwa w charakterze referenta. W r. 1893 został w ministerstwie skarbu członkiem komitetu taryfowego i handlowo-przemysłowego oraz wicedyrektorem departamentu podatków pośrednich. Zły stan zdrowia przeszkodził dalszej karierze służbowej; około r. 1900 zatrzymał tylko stanowisko członka komitetu taryfowego oraz członka Rady ministerstwa handlu i przemysłu. W czasie wyborów do pierwszej Dumy wyborcy-Polacy gubernii mińskiej chcieli go powołać na posła. Musiał jednak, jak to stwierdza E. Woyniłłowicz, ustąpić miejsca bardziej znanym na prowincji i bardziej popularnym kandydatom do krzeseł poselskich. Pomimo, iż był wyznania prawosławnego i zajmował wysokie stanowisko, prowadził w Petersburgu dom czysto polski. W r. 1909 razem z małżonką swoją, Zofią z Fiszerów, ofiarował swój cenny księgozbiór, liczący blisko 3.000 dzieł przeważnie z zakresu skarbowości, Wileńskiemu Tow. Przyjaciół Nauk, które obdarzyło go tytułem członka-protektora. Zmarł 9 VIII 1910 w Gawrach, w pow. rosieńskim. Pochowany na cmentarzu w Wilnie.

B. był autorem wielu cennych prac, ogłoszonych w języku rosyjskim, m. i. Teorie francuskie XVIII w. reformy podatków. Za pracę tę otrzymał stopień magistra, a za pracę o zaległościach podatkowych i solidarnej odpowiedzialności włościan stopień doktora prawa finansowego (1897). Prócz tego ogłosił w r. 1902 szkice o stanie prawnym włościan oraz był redaktorem jubileuszowego wydawnictwa pt. »Stoletje ministierstwa finansow«, w którym jego pióra był zarys historyczny prawodawstwa o podatkach pośrednich.

 

Brockhausa encyklop. ros.; Woyniłłowicz E., Wspomnienia, Wil. 1931; Arch. Tow. Przyj. Nauk. w Wilnie.

                                              Janusz Iwaszkiewicz

 
 

Chmura tagów

TAGI

Za pomocą tagów oznaczamy powiązania tematyczne postaci. Pozwalają one eksplorować serwis wg wybranych przez redakcję najważniejszych tematów dla danej postaci.

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Fryderyk Járosy (Jarossy)

1890-10-10 - 1960-08-06
konferansjer
 

Władysław Jarocki

1879-06-06 - 1965-02-07
malarz
 

Roman Kramsztyk

1885-08-18 - 1942-08-06
malarz
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Franciszek Michejda

1848-10-03 - 1921-02-12
pastor
 

Józef Surzyński

1851-03-15 - 1919-03-05
dyrygent
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.