INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Mikołaj Kłopocki h. Rawicz  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1967-1968 w XIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Kłopocki Mikołaj h. Rawicz (zm. ok. 1579), podkomorzy rawski, poseł sejmowy. Był synem Stanisława. Pochodził z rodziny średniej szlachty, wywodzącej się z Kłopoczyna w ziemi rawskiej. Być może, że młode lata spędził na dworze któregoś z biskupów. W r. 1530 był stolnikiem dworu bpa poznańskiego Jana Latalskiego, a gdy Latalski przeszedł na arcybiskupstwo, K. został marszałkiem dworu arcybiskupiego, później marszałkował również na dworze arcbpa Mikołaja Dzierzgowskiego. W r. 1546 spotykamy K-ego na urzędzie starosty łowickiego w duchownym księstwie arcybiskupów gnieźnieńskich. Za swe funkcje, które pełnił w służbie duchowieństwa, oprócz, zdaje się, normalnego uposażenia otrzymał nadaną mu dożywotnio wieś Jeziorko w kluczu łowickim (1540), a w l. 1530–2 posiadał plebanię w Sadkowicach. W r. 1538 był stolnikiem rawskim, od r. 1553 podkomorzym tejże ziemi. Uchodził w Rawskiem za znacznego człowieka, szlachta kilkakrotnie obierała go posłem, a i król dawał dowody swojego ku niemu zaufania. Za Zygmunta Augusta posłował K. z woj. rawskiego na sejmy krakowski 1553, warszawski 1556/7, piotrkowski 1563/4, parczowski 1564 i piotrkowski 1567 r. Przed sejmem 1556 r., jako poseł królewski, sprawował legację na sejmik w Sochaczewie. Z kim się Kłopocki ożenił, nie wiadomo. Córką jego była Katarzyna, najpierw żona Mikołaja Dunina Szpota, później Wawrzyńca Świdzińskiego.

 

Boniecki; Niesiecki; Uruski; Korytkowski, Arcbpi gnieźn., III 72, 225; Kolankowski L., Posłowie sejmów Zygmunta Augusta, „Reform. w Pol.”, t. 5: 1928; – Nowacki J., Archidiecezja poznańska, 1964 II 529; – Acta Hist., I 5; Diariusz sejmu 1556/57, Wyd. S. Bodniak, Kórnik 1939 s. 156; Matricularum summ., V 1577, 1578; Źródła Dziej., XVI 173.

Irena Kaniewska

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Erazm Ciołek h. Sulima

1474-02-28 - 1552-09-09
biskup płocki
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Jan Oborski h. Pierzchała

brak danych - między 1539 a 1542
kasztelan wyszogrodzki
 
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.