INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Mikołaj ze Stawu  

 
 
XV w. - 1490-08-30
Biogram został opublikowany w 1976 r. w XXI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.


 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Mikołaj ze Stawu (zm. 1490), profesor Uniw. Krak., fundator jednej z kolegiatur Uniwersyteckich. Pochodził ze Stawu, miasteczka (dziś wsi) w pow. kaliskim. W spisie studentów Uniw. Krak. w semestrze letn. 1435 występuje Mikołaj, syn Andrzeja ze Stawu, z dopiskiem XVI-wiecznym: «professor sacre theologie», w semestrze letn. 1448 występuje dwu Mikołajów ze Stawu, synów Bogusława i Wojciecha. Ponieważ Mikołaj ze Stawu, późniejszy profesor teologii, otrzymał stopień bakałarza sztuk wyzwolonych dopiero na wiosnę 1451, trzeba przyjąć, że jest jednym z Mikołajów ze Stawu, wpisanych do grona studentów Uniw. Krak. w r. 1448. M. mistrzem sztuk wyzwolonych został po Bożym Narodzeniu 1456. Przez długie lata był profesorem Wydziału Sztuk Wyzwolonych Uniw. Krak., w l. 1459 i 1462 wykładał Jana de Sacrobosco „De sphaera materiali”. Trzykrotnie w semestrze letn. 1463 i w semestrach zimowych 1469/70 oraz 1477/8 pełnił obowiązki dziekana tegoż Wydziału. Podjął w tym czasie studia teologiczne, powoli osiągając kolejne szczeble w tej dyscyplinie: bakałarzem był w semestrze zim. 1469/70, licencjatem dopiero 5 V 1479, do katedry teologii został dopuszczony między 14 IV 1486 a styczniem 1488 (Markowski), a tytuł doktora i profesora teologii otrzymał pod sam koniec życia. Był kanonikiem kolegiaty Św. Floriana na Kleparzu w r. 1478, prepozytem Kolegium Większego Uniw. Krak. w r. 1479.
Dn. 28 VIII 1490 sporządził testament, na egzekutorów wyznaczając m. in. Wojciecha z Brudzewa i Bartłomieja ze Żnina, doktora dekretów i plebana w kościele Św. Anny w Krakowie. W testamencie, oprócz sumy 60 fl. (w złocie) przeznaczonej dla wikariuszy kolegiaty Św. Floriana na nabożeństwa za swoją duszę i innych legatów dla przyjaciół, sługi oraz Bractwa Ubogich w Stawie, zapisał M. 150 fl. na erekcję ołtarza w kaplicy Św. Tomasza Kantuaryjskiego w katedrze wawelskiej. Na pierwszego altarystę naznaczył swego przyjaciela Stefana, duchownego ze Stawu, a po nim altarią tą mieli rozporządzać członkowie Kolegium Większego Uniw. Krak. i nadawać ją duchownemu i magistrowi, zobowiązując go do wykładów w Uniwersytecie. Kolegiatura M-a w oparciu o czynsze z żup solnych wielickich powstała wkrótce po jego śmierci jako uposażenie profesora Kolegium Mniejszego. Z biblioteki M-a zachował się w Bibliotece Jagiellońskiej tylko jeden kodeks, w części przez niego przepisany w r. 1462. M. zmarł 30 VIII 1490 i, zgodnie ze swą wolą wyrażoną w testamencie, został pochowany w kolegiacie Św. Floriana na Kleparzu.

Birkenmajer L. A., Mikołaj Wodka z Kwidzyna zwany Abstemius, lekarz i astronom polski XV-go stulecia, „Roczniki Tow. Nauk. w Tor.” R. 33: 1926 s. 131; Fijałek, Studia do dziejów Uniw. Krak.; Karbowiak A., Dzieje wychowania i szkół w Polsce, Lw. 1923 III; Markowski M., Spis osób dopuszczonych do wykładów i do katedry na Wydziale Teologii Uniw. Krak. w XV w., „Mater. i Studia Zakł. Hist. Filoz. Staroż. i Średn.” T. 4: 1965 s. 200–1, 242–3; Morawski, Historia UJ; Wiesiołowski J., Kolekcje historyczne w Polsce średniowiecznej XIV–XV w., Wr. 1967; Zathey J., Biblioteka Jagiellońska w l. 1364–1492, w: Historia Biblioteki Jagiellońskiej, Kr. 1966 I; – Acta rectoralia; Album stud. Univ. Crac., I 86, 118, 119; Cod. Univ. Crac., III; Conclusiones Univ. Crac.; Statuta nec non liber promotionum, s. 43, 47, 58, 68, 82; – B. Jag.: rkp. 1477, 2402.
Marian Zwiercan

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.