INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Mikuł  

 
 
brak danych - między 1317 a 1319
Biogram został opublikowany w 1976 r. w XXI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Mikuł (zm. między 1317 a 1319), wojewoda brzeski kujawski. W źródłach pojawia się po raz pierwszy w r. 1288, na dokumencie Władysława Łokietka jako podkoni brzeski. Cztery lata później przywiesił pieczęć, wraz z opatem witowskim i cześnikiem sieradzkim, na transumowanym przez bpa kujawskiego Wisława akcie określającym powinności przypisańców biskupich ze wsi Gałkówek w Łęczyckiem. Źródło to zwie M-a «rycerzem kujawskim». Zachowana częściowo pieczęć wyobraża konia z chorągwią, pod nim zaś znak kreskowy. Od tego czasu zanikają wiadomości o M-le na okres lat dwudziestu. Musiał jednak należeć do bliskich i wypróbowanych stronników Łokietka, skoro książę ten między r. 1308 a 1313 powierzył mu, po zgonie przywódcy antyczeskiego powstania na Kujawach Stanisława z Kruszyna, godność wojewody brzeskiego. W tym charakterze M. występuje na wszystkich dokumentach Łokietka wystawionych na Kujawach od 10 XI 1313 do 28 IV 1317. Na czele rycerstwa z Kujaw brzeskich towarzyszył też swemu księciu w początkach 1314 r. podczas obejmowania przezeń Wielkopolski. Następca jego, woj. Jan, pojawia się w listopadzie 1319.

Z rodziny M-a znany jest jedynie syn Piotr, w r. 1351 miecznik brzeski, który wraz z niejakim Jakubem, synem Witalisa z Białkowa, pozwał wówczas bpa kujawskiego Macieja przed sąd ziemski o wsie Wieniec i Szóstka, już co najmniej od stu lat będące własnością biskupów. Fakt ten, jak również wczesne posiadanie pieczęci przez M-a, dowodzą, iż należał on do starej kujawskiej rodziny możnowładczej. Nie możemy jednakże jej konkretnie oznaczyć, ponieważ brak dalszych wiadomości o Piotrze Mikułowicu, pieczęć M-a nie zawiera jeszcze godła heraldycznego, a ani Wieniec, ani Szóstka nie leżały w obrębie zwartych posiadłości jakiegoś określonego rodu.

 

Bieniak J., Wielkopolska, Kujawy, ziemie łęczycka i sieradzka wobec problemu zjednoczenia państwowego w latach 1300–1306, Tor. 1969; – Cod. Pol., II; Dokumenty kuj. i maz.; Kod. Wpol., II; Maleczyński K., Kilkanaście dokumentów Władysława Łokietka z lat 1296–1329, „Studia Źródłozn.” R. 6: 1961 nr 5, 6; Mosbach A., Wiadomości do dziejów polskich z Archiwum Prowincji Śląskiej, Wr. 1860 s. 38–9; – Arch. Diec. we Włocławku: Dok. perg. 62; B. Jag.: rkp. 8060 f. 166.

Janusz Bieniak

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Kunegunda (Kinga)

1234-03-05 - 1292-07-24
święta
 

Mikołaj Wierzynek młodszy

okolo przełomu XIII i XIV w. - 1368
kupiec
 

Przemysł II

1257-10-14 - 1296-02-08
król Polski
 

Witelon (Vitelo, Witelo)

około 1230 - około 1280
filozof
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Jan

XIII/XIV w. - 1356-05-18
opat cystersów w Mogile
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.