INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Mojżesz (Maurycy) Szneur (Sznejer)      Mojżesz Szneur, wizerunek na podstawie fotografii.

Mojżesz (Maurycy) Szneur (Sznejer)  

 
 
1885 - 1942
Biogram został opublikowany w XLVIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego w latach 2012-2013.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Szneur (Sznejer) Mojżesz (Maurycy) (1885–1942), dyrygent chórów, kompozytor.

Ur. w Chersoniu.

S. uczył się w Szkole Muzycznej Cesarskiego Rosyjskiego Tow. Muzycznego w Odessie. Pod koniec XIX w. przyjechał do Warszawy, gdzie w Inst. Muzycznym kontynuował studia w zakresie teorii muzyki pod kierunkiem Gustawa Roguskiego i Zygmunta Noskowskiego; ukończył je w r. 1902. Przez pewien czas był kapelmistrzem w wojsku rosyjskim w Warszawie oraz prowadził chór «Muza»; w r. 1908 przejął chór «Hazamir» («Słowik») po dyrygencie Leo Liowie. W r. 1912 założył S. w Warszawie Żydowski Chór Ludowy (chór Szneura) i został jego kierownikiem artystycznym oraz dyrygentem. Propagował muzykę żydowską, zwłaszcza pieśń ludową, często we własnej aranżacji. Komponował pieśni, m.in. Trzy szwaczki i Prorok Ezechiel do słów Icchaka Lejba Pereca, Elegia do słów Bera Horowitza i Pieśń morza do słów Jehudy Halevy’ego oraz układał muzykę do poezji Pereca Hirszbajna i Zusmana Segałowicza, z którym był zaprzyjaźniony. Chór S-a wykonywał także muzykę klasyczną, m.in. fragmenty „Requiem” W. A. Mozarta, „Nad wodami Babilonu” Ch. Gounoda oraz finał „IX Symfonii” L. van Beethovena, a w r. 1924 uczestniczył w prapremierze opery „Dawid i Batszeba” Henocha Kona w Teatrze im. A. Kamińskiego w Warszawie. Liczący ok. 150 osób zespół «stał się instytucją reprezentującą żydowską muzykę w Polsce»; jego protektorami byli żydowscy parlamentarzyści (m.in. Mojżesz Schorr), bankierzy i dziennikarze (m.in. Mosze Dancygerkorn). Na przełomie l. dwudziestych i trzydziestych S. z chórem wziął udział w uroczystościach ku czci Teodora Herzla. W r. 1939 z okazji dwudziestopięciolecia swej działalności artystycznej S. poprowadził w sali warszawskiego kina «Colosseum» oratorium „Juda Machabeusz” G. F. Händla. Był dyrygentem sugestywnym «o właściwościach niemal hipnotyzerskich. Dyrygował jakby w ekstazie» (M. Fuks). W okresie międzywojennym zajmował się również pracą pedagogiczną, uczył śpiewu w gimnazjach warszawskich: Męskim Tow. «Ascola», Żeńskim Zofii Kaleckiej oraz Żeńskim Zjednoczenia Nauczycieli.

We wrześniu 1939, uciekając przed Niemcami, S. dotarł do Białegostoku. Pod okupacją sowiecką zorganizował tam chór robotniczy, z którym występował m.in. w Mińsku i Moskwie. Latem 1941, po wybuchu wojny niemiecko-sowieckiej, ewakuował się do Azji Środkowej. Zmarł w r. 1942 w Andiżanie (Uzbekistan) i tam został pochowany.

S. nie założył rodziny.

 

Błaszczyk, Dyrygenci; Enciklopediah szel galujot. Sifri-zichron larcit hagolah wedoti, Jeruszalaim 1956 VI cz. 2; Rawicz M., Majn leksykon, Montreal 1947; Zylbergcwejg Z., Leksikon fun jidiszn teater, Meksiko-Siti 1967 V; – Fater I., Muzyka żydowska w Polsce w okresie międzywojennym, W. 1991 (fot. S-a i jego chóru); Fuks M., Muzyka ocalona. Judaica polskie, W. 1989; Jidiszer teater in Ejrope cwiszn bajde welt-milchomes, Ed. I. Manger i in., Niu-Jork 1968 s. 95; Stuczewski J., Di muzik un dos muzikalisze łebn in Warsze, w: Pinkes Warsze, Buenos Aires 1955 s. 577; Turkow J., Farloszene sztern, [b.m.r.w.] I 139, II 200–4; Weichert M., Zichrojens, Tel Awiw 1961 s. 56, 93, 121, 127, 200; – Segałowicz Z., Tłomackie 13. (Z unicestwionej przeszłości). Wspomnienia o Żydowskim Związku Literatów i Dziennikarzy w Polsce (1919–1939), Wr. 2001 s. 90, 111, 138–43, 161, 171, 177, 191, 218; Zagórowski, Spis nauczycieli, I, II.

Leon Tadeusz Błaszczyk

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.