INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Natan ben Samson Spira  

 
 
Biogram został opublikowany w 2002 r. w XLI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.


 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Spira Natan ben Samson (zm. 1577), rabin grodzieński, pisarz homiletyczny, kabalista. Ur. prawdopodobnie w Pradze (Czechy). Przodkowie S-y pochodzili z Niemiec. Ich nazwisko wywodzi się od nazwy miasta Spira (Speier), skąd jego rodzina po pogromach w r. 1435 wyemigrowała do Czech, a następnie do Polski. S. był spokrewniony z astronomem i matematykiem Dawidem Gansem z Pragi.

W poł. XVI w. został S. obrany rabinem w Grodnie, który to urząd pełnił aż do śmierci. Odznaczał się wielką religijnością, dlatego też nadano mu przydomek he-hasid (pobożny). Głównym polem jego badań była homiletyka i kabała, które wykładał w sposób jasny i przystępny, co przyniosło mu wielką popularność także poza Grodnem. Napisał Mevo še‘arim (Wprowadzenie do „Bram”; wyd. pośmiertnie w Wenecji 1603, Kr. 1604, Jessnitz 1724, L. [b.r.w]), komentarz do «machzoru» tj. modlitewnika I. Durana „Ša’are Dura” (Bramy Dura) używanego w święta oraz Imre ha-šefer (Piękne słowa; wyd. pośmiertnie, L. 1586, 1597, 1637, 1697), glosy do klasycznego komentarza do Pięcioksięgu Mojżesza, autorstwa Rasziego i Eliasza ben Abrahama Mizrachi. Pod nazwiskiem S-a wydawano również komentarze do Biblii i Talmudu innego autorstwa, co zapewniało im większą popularność i łatwość zbytu. S. był także autorem hymnów świątecznych (Kr. 1608). Zmarł w r. 1577 w Grodnie, gdzie został pochowany.

S. pozostawił syna o imieniu Salomon, który był ojcem Natana Naty Spiry (zob.).

 

Bersohn, Słown. Żydów; Evrejskaja enciklopedija, Pet. [b.r.w] XVI; The Universal Jewish Encyclopedia, New York 1948 VIII; Wininger, Jüdische Biographie, V 594; – Friedberg B., Marganita Spira. Geschichte der Familie Spira, Drohobycz 1899; Horodezky S.A., Mystisch-religiöse Strömungen unter den Juden in Polen im 16.–18. Jahrhundert, Leipzig 1914 s. 41; tenże, Nathan Schpiro, „Evrejska starina” R. 3: 1911 s. 192; Sikora T., Midrash and Semiotics. Some Considerations on the Case of R. Natan Nata Spira of Cracow, „Studia Judaica” R. 2: 1999 [druk.:] 2000 nr 4 s. 197.

Stefan Gąsiorowski

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Jan Kochanowski h. Korwin

1530 - 1584-08-22
poeta
 

Henryk (de Valois)

1551-09-19 - 1589-08-02
król Polski
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.