INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Rafał Buber  

 
 
1866 - 1931
Biogram został opublikowany w 1937 r. w III tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Buber Rafał (1866–1931), adwokat i działacz socjalistyczny, pochodzenia żydowskiego, szkołę powszechną i średnią ukończył we Lwowie. Następnie studiował na Uniwersytecie Lwowskim prawo, ale po dwóch latach przeniósł się na Uniwersytet Wiedeński, gdzie kontynuował swoje studia. Brał żywy udział w życiu akademickim, był członkiem zarządu Czytelni Akademickiej i przewodniczącym Towarzystwa rygoryzantów. Uzyskawszy stopień doktora praw, wrócił do Lwowa, gdzie w r. 1897 otworzył kancelarię adwokacką. Zbliżył się wówczas do ruchu robotniczego i rozpoczął swą pracę społeczną od działalności w Kasie Chorych we Lwowie, w której przez kilkadziesiąt lat spełniał funkcje członka zarządu, a potem wiceprezesa. W r. 1906 wstąpił do Polskiej Partii Socj. Demokr. Galicji i Śląska i był jednym z jej wybitnych członków, w szczególności pracował w sekcji żydowskiej tej partii. Stał się jednym z przyjaciół i gorących wielbicieli Stanisława Brzozowskiego, a gdy pisarzowi temu postawiono zarzut oddawania usług rosyjskiej »ochranie«, wystąpił w sądzie obywatelskim jako jego obrońca. Wojnę światową przepędził na wygnaniu w Samarze, a po wybuchu rewolucji – w Piotrogrodzie i Moskwie. Pozostawał tam w związkach z kołami lewicowymi polskimi i rosyjskimi. Dzięki poparciu Kiereńskiego udało mu się wrócić do ojczyzny. Stanął wówczas znów we Lwowie do pracy w szeregach P. P. S. i z ramienia tej partii wszedł w skład Rady Miejskiej. Został również wiceprezesem Izby Adwokackiej. B. był znawcą prawodawstwa robotniczego i ubezpieczeń społecznych. Był również współpracownikiem szeregu pism. W małżeństwie zawartym w r. 1891 z Wulą (Rebeką) z Bernsteinów (1871–1965), działaczką PPS, która pod koniec l. trzydziestych wyjechała do Francji, a w r. 1941 do USA, miał S. syna Bronisława Juliana (1893–1950).

 

Brzozowski S., Listy, Oprac. M. Sroka, Kr. 1970 I-II.

Adam Próchnik

 

 

Powyższy tekst różni się w pewnych szczegółach od biogramu opublikowanego pierwotnie w Polskim Słowniku Biograficznym. Jest to wersja zaktualizowana, uwzględniająca opublikowane w późniejszych tomach PSB poprawki i uzupełnienia.    

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Postaci powiązane

 

Salomon Buber

1827-02-02 - 1906-12-28 hebraista
 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Michał Bałucki

1837-09-29 - 1901-10-17
komediopisarz
 

Zygmunt Gloger

1845-11-03 - 1910-08-16
etnograf
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Stanisław Konstanty Lentz

1861-04-23 - 1920-10-19
malarz
 
 

Teodor Christoph

1839-08-04 - 1893-02-10
ksiądz rzymskokatolicki
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.