INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
Biogram został opublikowany w 1935 r. w I tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Aleksandrowicz (Alexandrowicz) Stanisław (1781–1826) z przydomkiem Witold, syn wojewody podlaskiego Tomasza, i Marjanny z Ledóchowskich, wojewodzianki czernihowskiej, pochodził z rodziny litewskiej. Po śmierci ojca w r. 1794 znajdował się pod opieką Mikołaja Ledóchowskiego. W r. 1800 otrzymał od cesarza Franciszka II tytuł hrabiowski (uznany w Król. Kongr. w r. 1819), a w r. 1803 – godność szambelana austrjackiego. Pan na Konstantynowie, starosta łosicki i mierzwicki, wybrany został posłem z powiatu łosickiego na sejmy Księstwa Warszawskiego w r. 1811 i 1812, a następnie delegowany od Konfederacji Generalnej do Wilna. W epoce Królestwa Kongresowego (od r. 1819) był kilkakrotnie wysuwany na kandydata do senatu. W r. 1824, poparty przez ordyn. St. Zamoyskiego, mimo że nie znajdował się na liście kandydatów, przedstawionej cesarzowi przez Senat, został na wniosek namiestnika Zajączka mianowany senatorem kasztelanem. A. pozostawał pod wpływem silnej podówczas ideologji reakcyjnej, ku której skłaniał się zwłaszcza w dziedzinach, dotyczących religji. Jako siostrzeniec Antoniego Ledóchowskiego związany był blisko z prądami klerykalnemi Królestwa. Na Sejmie 1825, w czasie obrad nad zmianą prawodawstwa małżeńskiego, dał wyraz swoim ultrakatolickim poglądom, głosując stale z przedstawicielami duchowieństwa przeciw projektom rządowym, za któremi opowiedzieli się nawet tak zdecydowani reprezentanci klerykalizmu jak min. St. Grabowski i kurator D. Oebschelwitz. A. był odznaczony orderem Św. Stanisława I kl. Umarł w pełni sił 13 VIII 1826 w Konstantynowie, osierocając żonę, Apolonję z Ledóchowskich (2o voto Ledóchowską) i pięcioro dzieci. Z synów jego Stanisław, dziedzic dóbr konstantynowskich, był członkiem Rady Stanu Król. Pol. w r. 1861.

 

Smoleński Wł., art. w W. Enc. Ill. II; Dunin-Borkowski, Almanach błękitny, Lw. 1909; Boniecki, Herbarz polski; Przelaskowski R., Sejm Warsz., W. 1929, 109 i 116; »Kurj. Warsz.« 1826, nr 211 i 237; Arch. Akt. Dawn. w W-ie, Akta Heroldji, 435; Akta Sekr. Stanu, 1823/97, ib. 1824/1; Akta Senatu 91 i 98.

Marja Manteufflowa

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Postaci powiązane

   
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Franciszek Karpiński h. Korab

1741-10-04 - 1825-09-16
poeta
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

  więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.