INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Stanisław Dubois     

Stanisław Dubois  

 
 
1901 - 1942
Biogram został opublikowany w latach 1939-1946 w V tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Dubois Stanisław (1901–1942), działacz socjalistyczny. Urodzony w styczniu w Warszawie, był synem notariusza. Jako uczeń gimn. Górskiego brał udział w pracy niepodległościowej i socjalistycznej. Był najpierw jednym z czołowych działaczy gimnazjalnej organizacji Związku Młodzieży Postępowo-Niepodległościowej, a następnie Związku Polskiej Młodzieży Socjalistycznej pod niemiecką okupacją w czasie wojny światowej. Wziął czynny udział w rozbrajaniu wojsk niemieckich w W-wie w r. 1918. Następnie wstąpił do PPS, walczył we wszystkich trzech powstaniach śląskich, a w r. 1920 zaciągnął się jako ochotnik do armii, gdzie zdobył krzyż walecznych. W czasie swych studiów uniwersyteckich na Wolnej Wszechnicy był jednym z przywódców Związku Niezależnej Młodzieży Socjalistycznej, a równocześnie objął stanowisko sekretarza redakcji »Robotnika«, jeszcze kiedy redaktorem tej gazety był F. Perl, a potem jako współredaktor pracował tam aż do wojny 1939 r. Po utworzeniu Towarzystwa Uniwersytetu Robotniczego w r. 1922 zajął się D. organizacją Centralnego Wydziału Młodzieży TUR, a po przekształceniu go na Organizację Młodzieży TUR wszedł do Komitetu Centralnego i przez długie lata był jego wiceprzewodniczącym, a przez krótki czas przewodniczącym.

Równocześnie rozwijał D. bardzo żywą działalność w PPS, jako mówca i publicysta. Pomimo młodego wieku wybił się wkrótce na czołowe miejsce w partii i wszedł do Rady Naczelnej. W r. 1928 otrzymał mandat poselski z okręgu nr 4 (Ostrów Mazow., Bielsk Podlaski, Wysokie Mazowieckie) i od tej pory uważał się za przedstawiciela robotników Białowieży i Hajnówki. Na terenie sejmu zaznaczył się bezkompromisowymi wystąpieniami przeciw ówczesnemu systemowi rządów, co było powodem, iż we wrześniu 1930 r. dostał się wraz z najwybitniejszymi przedstawicielami opozycji do wojskowego więzienia w Brześciu n. Bugiem. W procesie »brzeskim« skazany na 3 lata więzienia, karę tę odsiedział prawie w całości. Po wyjściu z więzienia prowadził dalej żywą działalność, ostro występując przeciw rządowi oraz skrajnie prawicowym prądom, co go naraziło na napad ze strony bojówki O.N.R. Razem z N. Barlickim pracował w »Dzienniku Popularnym« w W-wie, zaznaczając przez to, iż należał do bardziej lewego skrzydła PPS. We wrześniu 1939 r. zgłosił się jako ochotnik do wojska, po klęsce znalazł się na terenach zajętych przez Związek Radziecki. W listopadzie 1939 r. przekradł się przez kordon do Warszawy. Podjął hasło rzucone wówczas przez M. Niedziałkowskiego: »klasa robotnicza nie poddaje się i walczy dalej«, wszedł do konspiracji wydając pierwsze numery »Barykady Wolności«, organu lewego odłamu nie istniejącej wówczas PPS. W sierpniu 1940 został przez Niemców aresztowany, wysłany do Oświęcimia, gdzie w dalszym ciągu współpracował w konspiracji obozowej. Zginął tam w sierpniu 1942 r. Był to człowiek zawsze pełen temperamentu bojowego, doskonały mówca, bezkompromisowych zasad, dzięki czemu łatwo zdobywał sobie mir, szczególnie wśród młodzieży socjalistycznej.

 

Boguszewska H. i Kornacki J., Ludzie śród ludzi, W. 1945.

Henryk Wereszycki

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Leopold Skulski

1877-11-15 - prawdopodobnie 1940 rok
polityk
 

Czesław Wołłejko

1916-03-17 - 1987-02-07
aktor teatralny
 

Dobiesław Damięcki

1899-04-02 - 1951-04-10
powstaniec śląski
 

Jan Kucharski

około 1893 - 1964-06-21
aktor teatralny
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Józef Sebastian Pelczar

1842-01-17 - 1924-03-28
święty
 

Jakub Izaak Diamand

1856-07-15 - 1935
adwokat
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.