INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Stanisław Jasnogórski  

 
 
2 poł. XVI w. - 1638-01-09
Biogram został opublikowany w latach 1964-1965 w XI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Jasnogórski Stanisław (zm. 1638), kuchmistrz koronny za Władysława IV. Wywodził się z niemieckiej rodziny Lichtenberg. Ojciec jego Jan otrzymał nobilitację od cesarza Maksymiliana II. Szlachectwo to aprobował Stanisławowi za zgodą sejmu w r. 1601 Zygmunt III. Nie wiadomo, kiedy J. zjawił się na dworze polskim, najprawdopodobniej przybył z królową Anną, w której służbie następnie pozostawał. Po jej śmierci przeszedł w służbę królewicza Władysława, który w r. 1633 mianował go kuchmistrzem koronnym, przywilej na tę godność otrzymał jednak J. dopiero w maju 1634 r. Trudno stwierdzić stanowczo, czy J. sprostał swemu zadaniu. Nieporządki przy uczcie weselnej z okazji ślubu króla z Cecylią Renatą w r. 1637 świadczyłyby raczej o tym, że nowy kuchmistrz nie miał dość silnej ręki. W każdym jednak razie godność ta zapewniła mu poważanie na dworze, a zdaje się też, przyczyniła się do zwiększenia jego majątku. Żonaty z Zuzanną Kochanowską, stracił ją w r. 1636. Sam zmarł 9 I 1638 r. w sile wieku.

 

Boniecki; – Listy Władysława IV do Krzysztofa Radziwiłła, Wyd. A. Muchliński, Kr. 1867 s. 93; – B. Czart.: rkp. 390 (Memoriale Radziwiłła 27 III 1633 i I 1638); AGAD: Metryka Kor. 180 k. 297.

Władysław Czapliński

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Zygmunt III Waza

1566-06-20 - 1632-04-30
król Polski
 

Jan Zamoyski

1542-03-20 - 1605-06-03
kanclerz wielki koronny
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.